قدرت بیان : تجسم و عمل

قدرت بیان : تجسم و عمل
مجموع 5 از 2 رای

قدرت بیان

قدرت بیان : تجسم و عمل

یک کشف مهم و جالب اثبات کرده است که : ضمیر ناخود آگاه نمی تواند به تفاوت بین یک اتفاق واقعی و اتفاقی که شما تصور می کنید، پی ببرد.

به عنوان مثال، اگر یک تجربه واقعی از یک موفقیت داشته باشید، ضمیر نا خود آگاه تان آن را به عنوان یک تجربه موفق ثبت می کند. هر وقت این موفقیت را به یاد بیاورید، در تجارب مشابه بعدی به ویژه در صحبت کردن، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. اما اگر موفقیتی را تجسم کنید، احساسات تان را در آن زمینه تحریک کنید و چنین شرایطی را تصور کنید، حتی اگر چنین تجربه ای نداشته باشید تا جایی که به ضمیر ناخود آگاه تان مربوط می شود، در واقع در دنیای خارجی چنین تجربه ای دارید.

پس اگر یک تجربه مثبت در صحبت کردن را ۱۰، ۲۰ یا ۵۰ بار تجسم و در ذهن تان مرور کنید ضمیر ناخود آگاه تان ثبت می کند که شما ۱۰، ۲۰ یا ۵۰ بار سخنرانی موفقیت آمیز برگزار کرده اید و در پایان همه مخاطبان با خوشحالی از جای شان بلند شده اند و به افتخار شما کف زده اند. وقتی این روش را تمرین می کنید و تصویر ذهنی موفقیت تان را چند بار تکرار می کنید، ضمیر ناخود آگاه تان بالاخره متقاعد می شود که شما به اندازه ای در صحبت کردن مهارت دارید که حالا به طور طبیعی مانند سخنرانان حرفه ای احساس آرامش و اعتماد به نفس می کنید.

وقتی سه جنبه صحبت کردن، تجسم کردن و تحریک احساسات، را به کار می گیرید در واقع ضمیر ناخود آگاه تان را برای موفقیت و برنامه ریزی و خودتان را برای صحبت کردن در مقابل مخاطبان آماده می کنید. 

اتاق را بررسی کنید

وقتی زمان سخنرانی فرا می رسد، زودتر به محل سخنرانی بروید و اتاق را به دقت بررسی کنید. روی سن بروید و پشت تریبون بایستید. در اطراف اتاق قدم بزنید تا ببینید از دید مخاطبان در چه جایی صحبت خواهید کرد. با بعضی از افرادی که زودتر به سالن رسیده اند صحبت کنید و از آنها بپرسید اهل کجا هستند و شغلشان چیست. اسم آنها را بپرسید و اسم خودتان را به آنها بگویید. هرچه قبل از شروع سخنرانی بیشتر با مخاطبان صحبت کنید، آرامش بیشتری خواهید داشت. در واقع، احساس می کنید در میان دوستانتان هستید. وقتی شما را معرفی کردند و سخنرانی تان را شروع کردید، دنبال افرادی بگردید که قبلا با آنها صحبت کرده اید و با چهره ای خندان مستقیم به آنها نگاه کنید، گویی مکالمه ای با یک دوست قدیمی دارید. این کار باعث می شود احساس آرامش و به موضوع سخنرانی تسلط کامل داشته باشید.

.

منبع: (قدرت بیان، حرف بزن تا برنده شوی، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت بیان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن