دینامیت موفقیت: کریستف کلمب

دینامیت موفقیت: کریستف کلمب
مجموع 5 از 1 رای

کریستف کلمب

دینامیت موفقیت: کریستف کلمب

اگر به دایره المعارف بریتانیکا نگاهی بیندازید، داستانی جالب از کریستف کلمب را خواهید یافت. او در دانشگاه «پاویا» ستاره شناسی، هندسه و جهان شناسی می خواند و اینها مشوق او بودند: کتاب مارکوپولو، نظریه های جغرافیدانان، گزارشها و سنت های دریانوردان و همچنین میل به دریانوردی در جاهای ناشناخته.

قدم به قدم و طی سالیان متمادی، او به این نتیجه مهم رسید که دنیا، کروی شکل است. بر اساس این نتیجه گیری، متوجه شد که می تواند با کشتی از سمت غرب (اسپانیا) به قاره آسیا برسد، یعنی درست همان کاری که مارکوپولو از سمت شرق امتحان کرد. او مشتاقانه انتظار زمانی را می کشید که نظریه اش را اثبات کند، اما نیاز مبرم به منبع مالی حمایت کننده، کشتی و مردان دریانورد داشت تا بتواند ناشناخته ها را کشف کند و «چیز بیشتر» را بیابد.

پس دست به کار شد و فکر و ذهنش را روی هدف متمرکز کرد. در طول ده سال، بارها و بارها احتیاج به کمک پیدا کرد. رفتار پرفریب پادشاه، تمسخر، شک و تردید، ترس از مقامات زیردست حکومتی، و ناباوری کسانی که قصد کمک به او را داشتند، همگی منجر به شکست های متمادی او شدند.

اما او همچنان تلاش می کرد. در ۱۴۹۲، کمکی که آرزویش را داشت، دریافت کرد. در اوت همان سال برای رسیدن به هند، چین و ژاپن، به سوی غرب دریانوردی کرد. او در مسیر درست قرار داشت. بقیه داستان را می دانید. بعد از رسیدن به جزایر کاراییب، با طلای فراوان، پنبه، طوطی، سلاح های جدید، گیاهان عجیب، حیوانات و پرندگان ناشناخته و چندین بومی آن منطقه به اسپانیا بازگشت.

او فکر می کرد به هدفش رسیده و به هندوستان دست یافته است، اما شکست خورده بود. او به آسیا نرسیده بود، اما بدون اینکه بداند، کلمبیا یعنی همان «چیز بیشتر» را پیدا کرده بود؛ چیزی بزرگ تر از «چیز بیشتر»!

“شما هم شاید مثل کریستف کلمب در راه رسیدن به اهداف و دغدغه های ذهنی تان شکست بخورید و شاید هم درست مثل او نتوانید به اهدافی که در دوردست های ناشناخته هستند، برسید. اما شاید «چیز بیشتر» را کشف کنید. چیزی به ارزش ثروت های قاره آمریکا. شما هم می توانید مثل او در راه رسیدن به اهدافتان و آنچه که در سر می پرورانید، دیگران را تشویق کنید و از آنها یاری بخواهید. شما هم مثل کلمب، قدرت و زمان فکر کردن را دارید. شما هم مثل او می توانید از نگرش ذهنی مثبت برای رسیدن به خواسته های معین خود و رسیدن به «چیز بیشتر» بهره ببرید و اصلا لازم نیست مثل کریستف کلمب از شکست بترسید؛ چراکه ممکن است مثل او چیزی را که به دست میاورید خیلی بیشتر از تصور ذهنی تان (تصور شما از موفقیت) باشد.”

منبع: (دینامیت موفقیت، ناپلئون هیل/کلمنت استون)

ادامه ی مقالات دینامیت موفقیت را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن