ارائه‌ی ناب به سبک استیو جابز

ارائه‌ی ناب به سبک استیو جابز
مجموع 5 از 2 رای

ارائه

در مطالب قبلی از این رفرنس به این موضوع اشاره کردیم که ارائه‌ها تا حد ممکن مختصر و مفید باشند، فقط گهگاهی به یادداشت‌ها نگاه بیندازید و برای ارائه‌ی خود سبک داشته باشید. مطلب زیر برای تمام کسانی که قصد دارند تا شبیه رهبران، گفت و گو کنند و قدم بزنند، بسیار کلیدی است.

برای حضور در صحنه تسلط کافی پیدا کنید:

اینکه به چه نحوی مطلبی را عنوان می‌کنید به همین اندازه دارای اهمیت است که چه چیزی را عنوان می‌کنید. زبان بدن و ارائه‌ی کلامی بین ۶۳ تا ۹۰ درصد می‌تواند بر روی مخاطب تأثیر بگذارد. ارائه‌های استیو جابز با قدرت کلمات وی همخوانی داشت.

ساده جلوه دهید:

استیو جابز یک شومن برجسته است که بر روی صحنه با دقت عمل می‌کند. همه‌ی حرکات، دموها، تصاویر و اسلایدها با هم همگام هستند. او بر روی صحنه راحت، با اعتماد به نفس و به صورت فوق‌العاده‌ای ساده ظاهر می‌شود. حداقل از دید مخاطبان، او ساده به نظر می‌رسد. راز ارائه‌ی او این است که ساعت‌ها تمرین می‌کند. اگر بخواهیم دقیق‌تر باشیم، ساعت‌ها و نیز روزهای زیادی این تمرین به طول می‌انجامد.

برای سخنرانی، لباس مناسبی انتخاب کنید:

مثل رهبری که دوست دارید، لباس بپوشید، نه برای سِمت شغلی که در آن فعالیت دارید. رهبران بزرگ، کمی بهتر از دیگران لباس می‌پوشند.

در هنگام سخنرانی، دست‌نوشته‌هایتان را کنار بگذارید:

جابز با حضار صحبت می‌کرد نه با اسلایدهایش. او با توجه به تمرین‌های زیادی که انجام داده بود، تماس چشمی قوی‌ای ایجاد می‌کرد. در این خصوص این مطلب را بخوانید:

آقایی که از روی کاغذ یادداشت مطالبش را ‌می‌خواند، کیست؟

خوش باشید:

افزون بر تمام تلاشی که جابز برای ارائه‌ی نطقهایش می‌نمود، همیشه همه چیز بخوبی و طبق برنامه پیش نمی‌رفت، اما چیزی جلودار جابز نبود؛ چرا که هدف اول او این بود که اوقات خوشی را ایجاد کند.

(منبع: ارائه‌ی ناب به سبک استیو جابز ترجمه‌ی سعید مقدّسی، مهدی معین)

برچسب ها:

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
م.جبلی Recent comment authors
  Subscribe  
با خبرم کن
م.جبلی
م.جبلی

عالی بود