گاو بنفش کوراد

گاو بنفش کوراد
مجموع 5 از 1 رای

گاو بنفش کوراد

گاو بنفش کوراد

زمانی که برند «کوراد» در رقابت با برند «باند اید» یا همان بانداژهای چسب دار بود، مردم گمان می کردند که شرکت «کوراد» دیوانه شده است که چنین کاری را می کند. «باند اید» موسسه ای خانگی بود، این نام کاملا شناخته شده و عام بود و محصول هم فوق العاده بود. کوراد در این رقابت می خواست چه کند؟

کوراد گاو بنفشی ارائه داد؛ بانداژی که تصویر شخصیت های کارتونی روی آن چاپ شده بود. کودکان، اولین مشتریانی بودند که از بانداژهای کوچک بسیار راضی بودند و آن را دوست داشتند. والدین هم برای پانسمان خراش های کوچک بچه ها مشکلی نداشتند و این کار را سریع انجام می دادند و البته زمانی که بچه ها با این باندها در مدرسه حاضر می شدند بچه های دیگر هم از آنها خوششان می آمد. طولی نکشید که شرکت کوراد توانست سهم بزرگی را در بازار به دست بگیرد و بر شرکت رقیب غالب شود.

همان جا بنشینید و کاری انجام ندهید

بازاریابان اغلب احساس می کنند نیاز به توجیه و تصدیق خود دارند. اگر شعار و یا آرم آنها قدیمی شود یک میلیون دلار برای ساخت و تبلیغ نمونه ی جدید، هزینه می کنند. اگر خرده فروشی کاهش یابد، بازاریابان هزینه هایی را بابت مشاوره جهت نمای ظاهری فروشگاه های خود می کنند. اغلب تلاش های بازاریابی نتیجه ی یک توافق است.

ممکن است توافق در کمبود بودجه باشد (مثلا: ما پول کافی برای تولید محصول جدید نداریم، پس آرم جدیدی ارائه بدهیم).

و یا ممکن است یک توافق تولیدی باشد (مثلا: تولید ما مشتریان اصلی را نگران می کند، پس تغییری جزئی ایجاد کنیم).

تقریبا بدون استثناء این توافقات، از اینکه هیچ کاری انجام ندهید، بدتر است.

اگر شما هیچ کاری انجام ندهید حداقل این است که قرار نیست زنجیره و شبکه ی مشتریان کنونی خود را با مقدار زیادی کالاهای بنجل، تحت فشاری سنگین قرار دهید. وقتی کاری انجام ندهید تبلیغ کنندگان اولیه یا همان عطسه کنندگان همچنان می توانند همان کالای قبلی را که شما با آن به موفقیت رسیدید، تبلیغ کنند.

تغییر مرتب کالا و محصولات برای تعداد باقیمانده از طرفداران شما که قصد دارند پیام شما را برسانند، کار را سخت تر می کند. شرکت «بن و جری» سال ها از تغییرات دوری کرد. بستنی آنها چندان خاص نبود و به این علت که ایده ی خاص و برتری هم نداشتند کاری انجام ندادند. آنها سالی یک بار بستنی را رایگان در تمام فروشگاه های بستنی عرضه کردند، اما هرگز تخفیف پنج درصدی هفته ای یک بار را (مثل دیگر شرکت ها) ارائه ندادند.

«مک اینتاش»، تولید کننده ی اصلی تجهیزات صوتی، کار مشابهی انجام داده است. به جای چندین بار تغییر در سال، این شرکت تغییرات کمی را در یک دهه انجام می دهد. این تاکتیک شاید برای افراد غیرحرفه ای در حوزه ی مهندسی راضی کننده نباشد، اما می تواند به ساخت فهرست و شرحی از اختصارات کمک کند و محصولات از طریق «منحنی پذیرش به جلو» حرکت کنند.

مسلما اگر کاری انجام ندهید به اندازه ی اینکه کاری بزرگ و مناسب، انجام دهید، خوب نیست، اما اگر صرفا برای اینکه مشغول باشید بازاریابی می کنید، کار شما به مراتب بدتر از این است که هیچ کاری انجام ندهید.

منبع: (گاو بنفش، اثر ست گادین)

ادامه ی مقالات گاو بنفش را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن