چگونه بهترین بهره را از تیمی ناهمگون ببریم

چگونه بهترین بهره را از تیمی ناهمگون ببریم
مجموع 4.2 از 5 رای

ناهمگونی تیمی
چگونه بهترین بهره را از تیمی ناهمگون ببریم

ناهمگونی به خودی خود نکته ی جالبی است، اما الزاما موجب بهره وری و رسیدن به نتایج دلخواه نمی شود. ناهمگونی می تواند به سادگی منجر به تضاد شود، برای درک این که چرا افراد متفاوت فکر می کنند، به زمان نیاز دارید.

گابون کشوری است در غرب آفریقا که ساکنان آن فرانسوی حرف می زنند. در دهه ی هشتاد مدت چهار سال در سواحل جنگلی این کشور زندگی می کردم.

تیم کاری ام در آن سال ها واقعا و به معنای واقعی کلمه ناهمگون بود. در این تیم افرادی با فرهنگ هایی متفاوت و از قبایل مختلف وجود داشتند. فکر می کنید عملکرد تیم کاری ام با این وضع خوب و رضایت بخش بود؟ فکر می کنم همینطور بود، اماوظیفه ی سختی به عهده داشتم. اگر بخواهید از ناهمگونی به شکلی مناسب بهره ببرید، باید واقعا تلاش کنید.

در سال اول در محل کار احساس می کردم در جنگل هستم و سر و صدای زیادی از ناهمگونی به گوشم می رسید. برای اینکه در چنین محیطی تلاش ها و استعداد های همه به بهترین شکل استفاده شود، مهم ترین نکته این است که به تک تک افراد احترام گذاشته شود.

هر یک از ما منحصر به فردیم و لازم است به این مسئله توجه شود. رهبر هر تیم کاری باید در اولین گام این نکته را به رسمیت بشناسد. چنین تجربه ای ممکن است در ابتدا پرچالش به نظر برسد. به همین دلیل لازم است از وظایف کوچک شروع کرد تا همزمان درکی هماهنگ میان افراد ایجاد شود. در این میان، روابط اعضای گروه کاری تان شکل می گیرد و تقویت می شود و همزمان اعتماد میان آنها افزایش خواهد یافت.

با انجام این کارها ظرفیت بهره بردن از همین دیدگاه های متفاوت رشد خواهد کرد و هماهنگی میان اعضای تیم گسترش خواهد یافت. نظرات مختلف و دیدگاه های متفاوت می توانند موجب غنای تجربیات تان شوند.

آنچه از این تجربه ی آفریقایی آموختم این بود که اگر می خواهید از ناهمگونی و تفاوت، ارزش کاری کسب کنید، به زمان و تلاش نیاز دارید. برای این هدف باید با افراد شفاف باشید و همزمان به آنها احترام بگذارید. به این شکل خواهید توانست برای مشکلات کهنه و قدیمی راه حل هایی تازه خلق کنید.

(منبع: انگیزه در کار، موسسه ی هاروارد بیزینس پِرِس)

ادامه ی مقالات انگیزه در کار را دنبال کنید…


2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
آتنا نحویوحيد خسروي Recent comment authors
  Subscribe  
با خبرم کن
وحید خسروی

از مطالب ارزشمند شما متشکرم