قدرت بیان : قدرت و حضور ذهن در صحبت کردن

قدرت بیان : قدرت و حضور ذهن در صحبت کردن
مجموع 5 از 2 رای

قدرت و حضور ذهن در صحبت کردن

قدرت بیان : قدرت و حضور ذهن در صحبت کردن

یک بار از نویسنده معروف، آلبرت هوبارد پرسیدند: چگونه نویسنده شدید. او در جواب گفت:

«تنها راه یادگیری نوشتن، نوشتن، نوشتن، نوشتن، نوشتن، نوشتن و نوشتن است.»

به همین ترتیب، برای این که هنر صحبت کردن را بیاموزید، تنها راه یادگیری صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن، صحبت کردن و صحبت کردن است. یادگیری صحبت کردن مانند یادگیری سایر مهارت هاست. این مهارت تا زمانی که به توانایی برقراری ارتباط و ترغیب کردن مسلط شوید، مستلزم تمرین و تکرار است.

یکی از بهترین راه های بهبود سبک و توانایی سخنرانی، از حفظ خواندن یک قطعه شعر با صدای بلند است. شعری را که از آن لذت می برید – شعری که موضوعی جذاب و مصراع های جالب دارد – حفظ کنید و سپس آن را بارها و بارها از حفظ تکرار کنید. هر دفعه که این شعر را از حفظ و با صدای بلند تکرار می کنید، انرژی و اشتیاقتان را در صدایتان منعکس کنید. آهنگ و لحن صدایتان را تغییر دهید و روی واژه های مختلف تأکید کنید. تصور کنید قرار است برای نقش مهمی در یک فیلم پر هزینه از شما آزمون صدا گرفته شود و این فیلم می تواند ثروت و شهرت زیادی برایتان به همراه داشته باشد.

این شعر را طوری ادا کنید که گویی برقراری ارتباط عاطفی و مشتاقانه با مخاطبان برایتان بسیار مهم است. وقتی شعری را خوب بخوانید، نه تنها ساختن جملات را می آموزید، بلکه چگونگی استفاده از محدوده گسترده واژه ها را، برای این که کلامتان نفوذ بیشتری داشته باشد، یاد می گیرید.

قاعده کلی این است:

مردم حرفی را که شما می گویید فراموش می کنند، اما نحوه گفتن آن را به یاد می آورند. وقتی بر کلمات و جملات مختلف تأکید می کنید، تقریبا توانایی موسیقیایی برای صحبت کردن را پرورش می دهید، طوری که مخاطبان مجذوب پیامتان می شوند. یک تمرین بی نظیر دیگر، خواندن آثار شکسپیر به ویژه تک گویی های معروفی مانند هملت، مکبث، جولیوس سزار و رومئو و ژولیت است. وقتی این مونولوگ ها و تک گویی های بی نظیر را می خوانید تسلط تان بر زبان و توانایی تان در فن بیان و ترغیب کردن افزایش می یابد.

یاد گرفتن از دیگران

یکی از بهترین راه های تبدیل شدن به یک سخنران خوب این است که به صحبت های سخنرانان دیگر با دقت گوش بدهید. یادداشت برداری کنید. به نحوه راه رفتن، صحبت کردن، حرکت کردن و حرکات سر و دست آنها توجه کنید. دقت کنید که یک سخنران باتجربه چگونه سخنرانی اش را شروع می کند؛ وارد قسمت اصلی صحبت هایش می شود؛ از مثال ها، نمونه ها و شوخ طبعی کمک می گیرد؛ چگونه صحبت هایش را تمام می کند و از وقتش با مخاطبان استفاده می کند.

از نکاتی که توقع دارید از اول تا آخر سخنرانی بشنوید، فهرستی تهیه کنید و برای هر یک از این نکات به گوینده از ۱ تا ۱۰ نمره بدهید. به این فکر کنید که او چگونه می توانست هریک از این نکات را بهتر انجام دهد و این که خود شما چگونه می توانید این کار را انجام بدهید. به بعضی از بهترین سخنرانی هایی که تا به حال ارائه شده اند، گوش کنید؛ بسیاری از آنها روی لوح های فشرده قابل دسترسی هستند. چند بار به آنها گوش بدهید و توجه کنید که سخنران چگونه از منطق، اخلاق و احساس برای ترغیب شنوندگان جهت تفکر، حس یا عملکرد متفاوت استفاده می کند.

جمع بندی سخنرانی

مهم ترین مسئله درباره برقراری ارتباط این است که این کار هیچ ضرری ندارد. برای تسلط بر هنر صحبت کردن و فن بلاغت باید آمادگی یادگیری و تمرین به صورت مکرر، به مدت چندین ماه و یا حتی چندین سال را داشته باشید؛ هیچ راه میانبری هم وجود ندارد. به علاوه باید به یاد داشته باشید که آمادگی چیزی است که افراد معمولی را از افراد برجسته مجزا می کند.

پس زمانی را برای افزایش منطق، انتخاب واژه هایتان و اقدام جهت رسیدن به اهداف مخاطبانتان اختصاص دهید. تمرین را فراموش نکنید. هر مصراع جدیدی از شعری که به یاد می آورید و از حفظ می خوانید، هر تک گویی که با صدای بلند اجرا می کنید، هر سخنرانی که با او برخورد می کنید و هرگونه انتقاد، توانایی شما را برای این که خودتان هم به یک سخنران ماهر تبدیل شوید، افزایش می دهد. “هیچ محدودیتی وجود ندارد.”

منبع: (قدرت بیان، حرف بزن تا برنده شوی، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت بیان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن