ضد پیش نویس در تحلیل رفتار متقابل

ضد پیش نویس در تحلیل رفتار متقابل
مجموع 4.7 از 3 رای

ضد پیش نویس در تحلیل رفتار متقابل
ضد پیش نویس در تحلیل رفتار متقابل

برخی افراد هستند که یکی از پیامهای پیش نویس خود را گرفته و آنرا به نقطه مخالفش می چرخانند. سپس آنها به جای پیام اصلی از همین پیام متضاد پیروی می کنند. اغلب اوقات این کار به وسیله پیش نویس تقابلی انجام می گیرد. مادامی که ما بدین گونه عمل می کنیم در وضعیت ضد پیش نویس هستیم.

هر شخصی ممکن است در واکنش به پیامهای پیش نویس خود در برهه های مختلف زندگی به وضعیت ضد پیش نویس وارد و یا از آن خارج شود. بسیاری از افراد در دوران نوجوانی و یا شروع جوانی به ضد پیش نویس خود می روند. برای مثال، دختری که در دوران کودکی خود از این پیام پیش نویس تقابلی پیروی کرده است که «ساکت باش و آنچه والدینت میگویند انجام بده.» در چهارده سالگی ناگهان تغییر مسیر میدهد و شلوغ و پر سر و صدا می شود، تا دیروقت خارج از منزل می ماند و با کسانی معاشرت می کند که از نظر والدینش «دوستان ناباب» هستند.

به نظر می رسد که او پیش نویس تقابلی خود را شکسته و خود را آزاد ساخته است. ولی در واقع او به اندازه سابق از همان پیش نویس تقابلی پیروی می کند. او فقط پیامهای پیش نویس خود را چرخانده است، همچنانکه شما می توانید یک اسلاید رنگی را بچرخانید و آنرا از طرف پشت نگاه کنید.

ضد پیش نویس را می توان آن چیزی پنداشت که کودک طغیانگر وقتی که به اندازه کافی پیش نویس و پیش نویس تقابلی داشته است، تصمیم به انجام دادن آن می گیرد. در این مرحله اگر او از این تصمیمهای اولیه پیروی نکند، دیگر اهمیتی به آنچه در اطرافش میگذرد نمیدهد.

بعدها بعد از اینکه ازدواج می کند، همین دختر ممکن است از ضد پیش نویس خود خارج شود و دوباره به پیش نویس و پیش نویس تقابلی خود بازگردد. او دوباره به وضعیت سابق باز می گردد. ساکت و آرام می شود و اینبار نقش «خانم کوچولو» را برای شوهرش بازی می کند.

منبع: (تحلیل رفتار متقابل، یان استورات/ون جونز)

ادامه ی مقالات تحلیل رفتار متقابل را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن