روند پیش نویس زندگی

روند پیش نویس زندگی
مجموع 5 از 3 رای

روند پیش نویس زندگی
روند پیش نویس زندگی

مطالعه پیش نویس زندگی واقعیت بسیار جالبی را آشکار می سازد و آن این است که به نظر می رسد فقط شش الگوی اصلی در روند پیش نویس وجود دارد. من چه چینی باشم و چه آفریقایی یا آمریکایی، پیش نویس خود را بر طبق یکی یا بیش از یکی از این شش الگو وارد زندگی خود می کنم. این مسئله در مورد سن، جنسیت، تحصیلات و فرهنگ نیز صدق می کند.

شش نوع روند پیش نویس زندگی شش الگوی روند پیش نویس زندگی از این قرارند:

تا اینکه

بعد از

هرگز

همیشه

تقریبا

بدون پایان

پیش نویس «تا اینکه»

اگر من بر طبق الگوی «تا اینکه» پیش نویس خود را به زندگی درآورم، شعار من در زندگی این است، «من تا اینکه کارم را تمام نکنم نمی توانم تفریح کنم.» این نظر می تواند شکلهای مختلفی داشته باشد، ولی همه این وجه اشتراک را دارند که «یک چیز خوب نمی تواند اتفاق بیفتد « تا اینکه» یک چیز بد به پایان برسد.»

  • «من قبل از اینکه تغییر کنم باید خود را کاملا درک کنم.»
  • «زندگی در چهل سالگی شروع می شود.»
  • «هروقت بازنشسته شدم، می توانم مسافرت کنم.»

مانند همه موضوع هایی که در روند زندگی وجود دارد، الگوی «تا اینکه» هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت به اجرا در می آید، جاناتان بر این باور است: «هر وقت بچه ها بزرگ شوند و از پیش من بروند، من فرصت کافی برای استراحت خواهم داشت و همه کارهایی را که همیشه میخواستم انجام خواهم داد.» در حالی که او این الگوی «تا اینکه» را در دراز مدت در طول زندگیش به پیش می برد، در کوتاه مدت هم از همین الگو پیروی می کند. او به همسرش می گوید: «بسیار خوب، من الآن می آیم تا با هم چای بخوریم، ولی اول یک دقیقه صبر کن «تا اینکه» من شستن ظرفها را تمام کنم.»

جاناتان الگوی «تا اینکه» را حتی در ساختار جملاتی که به کار می برد نشان می دهد. او اغلب گفته هایش را در پرانتز می گذارد و چیزهایی از این قبیل می گوید: «من به زنم گفتم . و میدونی، درست همین دیروز بود که همینو به دخترم گفتم که ما باید در مورد خانه یک کاری بکنیم.»

او جملات خود را نصفه میگذارد تا فکر دیگری را در آن بگنجاند. با چنین الگویی از جملات، جاناتان این باور «تا اینکه» را انعکاس می دهد: «من قبل از اینکه جمله را به پایان برسانم باید به همه چیز بپردازم.»

هرکول، قهرمان یونانی هم پیش نویس «تا اینکه» را داشت. قبل از اینکه بتواند به یک نیم خدا ارتقاء یابد، مجبور بود کارهای بسیار دشواری را به پایان برساند که کوچکترین آن تمیز کردن کوهی از کود و پهن در اصطبل پادشاه بود.

منبع: (تحلیل رفتار متقابل، یان استورات/ون جونز)

ادامه ی مقالات تحلیل رفتار متقابل را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن