روند پیش نویس زندگی :پیش نویس «بعد از»و«هرگز»

روند پیش نویس زندگی :پیش نویس «بعد از»و«هرگز»
مجموع 5 از 3 رای

روند پیش نویس زندگی
روند پیش نویس زندگی : پیش نویس «بعد از» و «هرگز»
  • پیش نویس «بعد از»

الگوی «بعد از» درواقع انجام «تا اینکه» است. شخصی که پیش نویس «بعد از» را دارد این شعار را مدنظر دارد: «من می توانم امروز تفریح کنم، ولی فردا باید تاوانش را بپردازم.»

  • «عجب مهمانی خوبیه! اما، خدای من، فردا صبح چه سردردی خواهم داشت.»
  • «بعد از اینکه ازدواج کنی، زندگی فقط حلقه ای از تعهدات می شود.»
  • «من دوست دارم صبح زود از خواب بیدار شوم، اما در شب خیلی خسته میشوم.»

شخصی که پیش نویس «بعد از» را دارد، اغلب از جملاتی استفاده می کند که ساختار مثالهای اول و سوم را دارند. جمله با حالتی هیجانی شروع می شود بعد به نقطه ای می رسد که معمولا با کلمه اما مشخص میشود و از آن به بعد با حالت سرخوردگی به پایان می رسد. چنین جمله ای بازنوازی کوچکی از پیش نویس «بعد از» میباشد.

الگوی «بعد از» به صورت افسانه داموکلس به تصویر در آمده است.

این قهرمان یونانی دوره ای از خوردن، آشامیدن و سرور و شادمانی را طی می کرد. ولی همیشه اوقات در بالای سرش شمشیری آویزان بود که به یک تار موی اسب بند بود. وقتی که سرش را بالا می کرد و آنرا میدید، دیگر نمی توانست شاد و مسرور باشد. او در یک وحشت دائمی بسر می برد، که کی شمشیر روی سرش می افتد. شبیه داموکلس، شخصی که پیش نویس «بعداز» را دارد بر این باور است که او می تواند امروز اوقات خوشی را داشته باشد، ولی به بهای شمشیری که فردا بر سرش فرو می آید.

  • پیش نویس هرگز

موضوع پیش نویس هرگز این است: «من هرگز نمی توانم آن چیزی را که بیش از همه میخواهم بدست آورم.» اندرو اغلب میگوید که خیلی دوست دارد با یک زن در رابطه دلپذیر و استواری قرار گیرد. ولی او هیچگاه این کار را انجام نداده است. در واقع، به نظر می رسد او هیچگاه به مکانهایی نمی رود که در آنجا ممکن باشد با زنان جدیدی ملاقات کند. او در ضمن همیشه در این فکر است که به دانشگاه برود و ادامه تحصیل بدهد، ولی هنوز هیچ اقدامی در این مورد انجام نداده است.

اندرو، در الگوی پیش نویس هرگز خود مانند تانتالوس عمل می کند. تانتالوس محکوم بود که برای همیشه در وسط استخر آبی بایستد. در یک سوی این استخر انبار مواد غذایی و در سوی دیگر آن کوزه آبی وجود دارد. لیکن هر دو منبع تغذیه خارج از دسترس تانتالوس بودند و او همچنان تشنه و گرسنه باقی می ماند.

در این افسانه اسطوره ای به نظر می آید که تانتالوس متوجه نبود که می تواند صرفا با گام برداشتن به هر طرف به آب و به غذا برسد. شخصی که در الگوی پیش نویس هرگز بسر می برد مانند تانتالوس است. او می تواند فقط با گام برداشتن به چیزهایی که میخواهد برسد ولی این کار را نمی کند.

الگوی ساختار جمله ای مشخصی برای پیش نویس هرگز وجود ندارد. به هر حال، افرادی که پیش نویس هرگز را دارند اغلب در مورد محتوای منفی پیش نویس خودشان به شکلی تکراری و ناهماهنگ و بهم ریخته صحبت می کنند.

منبع: (تحلیل رفتار متقابل، یان استورات/ون جونز)

ادامه ی مقالات تحلیل رفتار متقابل را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن