روند پیش نویس زندگی : پیش نویس همیشه

روند پیش نویس زندگی : پیش نویس همیشه
مجموع 5 از 3 رای

پیش نویس همیشه
روند پیش نویس زندگی : پیش نویس همیشه

شخصی که دارای پیش نویس همیشه می باشد دائما چنین می گوید:

«همیشه همه بلاها به سر من می آید؟»

اسطوره یونانی برای پیش نویس همیشه “آراشن” است. او در گلدوزی مهارت داشت، ولی آنقدر نادان بود که “مینروا” را به یک مسابقه گلدوزی فراخواند. مینروا آنقدر خشمگین شد که آراشن را به یک عنکبوت تبدیل کرد که محکوم بود تا ابد تار به دور خود بتند.

مارتا از پیش نویس همیشه پیروی می کند. او سه بار ازدواج کرده است و دو بار طلاق گرفته است. ازدواج اول مارتا با مردی بود که بسیار آرام، منزوی و بدون روابط اجتماعی بود. مارتا با او بهم زد و به دوستان خود گفت که علت جدایی او این بود که همیشه به دنبال شخص پرتحرک تر و پویاتری بوده است.

ولی در کمال تعجب همان دوستان، او به زودی نامزدی خود را با مرد دیگری اعلام کرد که از نظر آنها درست کپی همان شوهر اول او بود. این ازدواج هم خیلی طول نکشید. شوهر سوم مارتا شخصی بسیار آرام، منزوی و بدون روابط اجتماعی بود و او از همین حالا شکوه و شکایت از او را پیش دوستانش شروع کرده است.

افرادی که دارای الگوی پیش نویس “همیشه” هستند مانند مارتا آنرا به اجرا در می آورند. آنها معمولا از یک رابطه، شغل و محل زندگی ناخوشایند، به رابطه، شغل و محل زندگی ناخوشایند دیگری می روند.

نوع دیگر آن این است که در همان انتخاب اولیه ناخوشایند خودشان باقی می مانند و به دنبال موقعیت بهتری نمی روند. شخصی که پیش نویس همیشه را دارد ممکن است بگوید، “از این درمانگر هم چیزی دستگیرم نمی شود. ولی، خوب، فکر میکنم بهتره ادامه بدم و امیدوار باشم که به جایی برسم.»

مارتا اغلب از الگوی جملاتی استفاده می کند که نشان دهنده پیش نویس همیشه است. او جمله ای را شروع می کند بعد به نقطه دیگری می رود و از آن نقطه به نقطه دیگری می رود و همینطور ادامه می دهد.

«خوب، من برای این آمدم تو را ببینم که… راستی، وقتی که داشتم می آمدم دوستم را دیدم و او … ضمنا من مقداری پول همراه دارم و ….»

منبع: (تحلیل رفتار متقابل، یان استورات/ون جونز)

ادامه ی مقالات تحلیل رفتار متقابل را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن