شیوه ی رهبری تان باید متناسب با تک تک کارکنان باشد

شیوه ی رهبری تان باید متناسب با تک تک کارکنان باشد
مجموع 5 از 6 رای

شیوه ی رهبری تان باید متناسب با تک تک کارکنان باشد
شیوه ی رهبری تان باید متناسب با تک تک کارکنان باشد

سال ها پیش که تازه کارم را شروع کرده بودم، برای شرکتی بزرگ کار می کردم. چندین سال با آنها همکاری داشتم. کارم در این شرکت تماس گرفتن با سوپرمارکت ها و فروش محصولاتی به آنها بود. معمولا هنگامی که در این نوع شغل ها کار را شروع می کنی، همیشه آرزو داری روزی بتوانی مدیر شوی. بعد از مدت کوتاهی خودم را به آنها نشان دادم و به من سِمت مدیریت پیشنهاد شد.

به پدرم گفتم: “در کارم پیشرفت کرده ام و قرار است از فردا مدیر بخشی شوم که در آن کار می کردم. در این مورد توصیه ای برایم دارید؟”

او جواب داد: “نکته ی مهم در مدیریت این است که متوجه شوی زیر دستانت می خواهند چطور با آنها رفتار شود و با هر کدام از آنها به همان شکل رفتار کنی. اگر بعنوان مدیر چنین کاری را انجام دهی، حتما موفق خواهی بود.”

مطابق آنچه پدرم می گفت، هر فردی کاملا منحصر به فرد است و باید به شیوه ای منحصر به فرد و هماهنگ با ویژگی هایش، با او برخورد شود. در سازمان های بزرگ معمولا قوانینی وضع می کنیم که همه باید از آن اطاعت کنند. اما آنچه پدرم به من یاد داد کاملا با این مساله تفاوت دارد. افراد در موقعیت های متفاوت به شکل های متفاوت و منحصر به فرد واکنش نشان می دهند.

بهترین کار برای انگیزه دادن به زیر دستانم این است که به آنها اعلام کنم از کارشان راضی هستم و به آنها افتخار می کنم و سپس انتظاراتم را از آنها بیان کنم. واقعیت این است که به این شکل آنها به صورت خودکار به خودشان فشار بیشتری وارد می کنند تا موفق شوند.

فکر می کنم رهبر خوب کسی است که ارزیابی های روشن از توانایی های زیر دستانش داشته باشد. او باید بداند زیر دستانش چه می خواهند، نیازها و آرزوهای شان چیست و چه توانایی هایی دارند. به این شکل او به بهترین شکل این توانایی ها و استعدادها را به کار می گیرد.

نکته ی مهم دیگر این است که رهبران در هر سازمانی، به ویژه در سازمان های بزرگ، تا اندازه ای موفق خواهند بود که تیم کاری شان موفق است. اگر تیم کاری ام یک روز صبح تصمیم بگیرد که “ما دوست نداریم و نمی خواهیم دیوید موفق باشد”، بدون شک من با شکست روبرو خواهم شد.

بنابراین مهم است که در زندگی و کسب و کار شرایطی را مهیا کنم که در آن احترام میان من و همکارانم وجود داشته باشد و بتوانیم به سادگی به هم اعتماد کنیم. برای رسیدن به این احترام و اعتمادِ متقابل، تیم کاری ام باید بدانند که به شیوه ای با آنها برخورد خواهم داشت که دوست دارند.

(منبع: انگیزه در کار، موسسه ی هاروارد بیزینس پِرِس)

ادامه ی مقالات انگیزه در کار را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن