رهبری با کارهای ساده و معقولانه

رهبری با کارهای ساده و معقولانه
مجموع 4.8 از 4 رای

رهبری

یادداشت‌های مربوط به هدف‌هایتان را به دیوار بکوبید

تقریباً در همۀ مؤسسات، رهبران برنامه می‌ریزند، آن را با مدیر ارشد در میان می‌گذارند و بعد از تصویب مدیر ارشد درصدد اجرای آن بر می‌آیند. چگونه هدف را در خاطر خود نگه می‌دارید؟ هدف را روی یک کاغذ بزرگ به اندازۀ یک پوستر یادداشت کنید. از این برگه به تعداد کارکنان کپی بگیرید. بعد کاغذ خودتان را به دیوار بکوبید تا هر روز چشمتان به آن بیفتد. اگر شما و کارکنانتان هر روز هدف را ببینید بعید است روزی بگویید: ((آه، فراموش کردم.))

با گروه خود قرارداد ببندید

صرف نگاه کردن به هدفتان لزوماً جنبش لازم را تولید نمی‌کند. همه باید بخواهند با تمام قوا برای تحقق مأموریت خود بکوشند. پس از آنکه مطمئن شدید همه به هدف تعیین شده نظر موافق دارند، باید با اعضای گروهتان توافق‌نامه‌ای امضا کنید. هدف و مأموریت را با آن‌ها به روشنی در میان بگذارید. به همه نسخه‌ای از برگۀ هدف و مأموریت بدهید. بعد از همه بخواهید برگۀ خود را امضا کنند و آن را به شما برگردانند. پس از آن شما هم برگه‌ها را امضا کنید. سپس هرگاه مسئله‌ای بروز کرد به این برگه‌ها اشاره کنید. داشتن قرارداد باعث می‌شود اشخاص بر کارشان تمرکز کنند.

کارها را ساده کنید

رهبران موفق کارها را ساده می‌کنند. باید در مقام رهبر بکوشید وظایف کارکنان هرچه ساده‌تر تعریف شود. کافی نیست کارها برای شما شفاف باشد، بلکه همۀ کارکنان باید دقیقاً بدانند چه باید بکنند.

ملاک‌ها و معیارهای خود را برای انتخاب مدیران تغییر دهید

اگر می‌خواهید مدیران بهتری داشته باشید، دنبال کسانی بگردید که توانایی رهبری کردن داشته باشند. اغلب اوقات در شرکت‌ها مدیران براساس علم و دانش حرفه‌ای انتخاب می‌شوند، مثلاً اگر صاحب آزمایشگاهی پژوهشی باشید، کسی را با مدرک دکتری برای سرپرستی آن انتخاب می‌کنید. اگر واحد بازاریابی داشته باشید، کارمند عالی رتبۀ فروش یا بازاریاب عالی رتبه‌ای را مسئول مدیریت بر آن می‌کنید.

ممکن است این شخص دارای معلومات حرفه‌ای مناسب باشد، اما بهترین شخص برای سمت مدیریتی باید شرایط زیر را داشته باشد:

توانایی پیش بردن گروه

توانایی تمرکز کردن بر هدف

داشتن رفتار شجاعانه

هوش‌بهر خود را در زمینۀ رهبری بیازمایید

(منبع: رهبری به زبان خودمانی ترجمۀ مهدی قراچه‌داغی)

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن