دینامیت موفقیـت : احساسات منفی

دینامیت موفقیـت : احساسات منفی
مجموع 5 از 2 رای

دینامیت موفقیـت

دینامیت موفقیـت : احساسات منفی

۱۰ اصل انگیزه ساز که الهام بخش کار انسان ها هستند

هر چه که به آن فکر می کنید و هر عملی که داوطلبانه انجام می دهید، می تواند ناشی از یک اصل انگیزه ساز یا مجموعه ای از آنها باشد. ۱۰ اصل انگیزه ساز هستند که برای تمام افکار و اعمال، الهام بخش اند. هیچ کس بدون انگیزه، کار نمی کند. وقتی از انگیزه بخشیدن به خودتان و یا انگیزه بخشیدن به دیگران سخن می گویید، باید تصور واضحی از ۱۰ اصل زیر داشته باشید:

میل به حفظ شأن

احساس عشق

احساس ترس

میل جنسی

میل به زندگی پس از مرگ

میل به آزادی جسمی و ذهنی

احساس خشم

احساس نفرت

میل به شناخت خود و ابراز وجود

میل به کسب پول و ثروت

آیا احساسات منفی، خوب هستند؟

با مطالعه قطعا متوجه شده اید که احساسات، عواطف و اندیشه های منفی، برای هر فردی، مضر است. اما آیا این احساسات همیشه بد هستند؟ یا اینکه گاهی می توان آنها را خوب به حساب آورد؟ بله، احساسات، عواطف و اندیشه های منفی گاهی خوب هستند، البته در زمان و شرایط مشخص و قابل کنترل. آنچه برای تمام افراد، خوب است، برای تک تک افراد نیز مناسب است.

کاملا واضح است که طی چرخه تکامل، افکار، احساسات و عواطف منفی، بارها و بارها از انسان ها محافظت کرده اند. در واقع، این احساسات منفی، نسل انسان را از انقراض نجات داده اند.

احساسات منفی در یک شخص، درست مثل قطب منفی یک آهنربا، احساسات منفی دیگران را دفع می کند. این مورد، بارها در چرخه زندگی رخ داده است و چون قانونی جهانی است، تداوم هم خواهد یافت. درست مثل خود انسان ها، فرهنگ و تمدن و بهبود اوضاع شهرنشینی نیز از ابتدایی ترین شرایط به وضعیت کنونی رسیده اند. هر چه جامعه ای، متمدن تر و با فرهنگ تر باشد، نیاز کمتری به بهره بردن از احساسات منفی وجود خواهد داشت.

اما یک انسان عاقل و با درایت، در شرایط منفی و خشن، احساسات منفی اش را با نگرش ذهنی مثبت تعدیل می کند تا با شرایط نامطلوب، به نحو احسن، مواجه شود. حالا بیایید این احساسات را دسته بندی کنیم و به عنوان مثال، خشم، نفرت و ترس را در نظر بگیریم.

خشم و نفرت: موجه ترین نوع خشم و نفرت، آن است که برای مقابله با بدی باشد. میل به دفاع از وطن در برابر حمله دشمن یا میل به دفاع از ضعیفان در برابر حملات افراد دیوانه و قوی، بسیار خوب است. کشتن به این دلیل، نمونه ای از بدترین نوع احساسات و عواطف منفی است که برای هدفی مقدس و ارزشمند استفاده شده اند. رشادت یک سرباز و یا انجام وظیفه یک افسر پلیس، کاملا با ارزش و مهم تلقی می شوند.

ترس: با هر تجربه تازه و با قرار گرفتن در موقعیت ها و محیط های جدید، شما را از خطرات پنهان، آگاه می سازد. مطمئن باشید که حتی شجاع ترین افراد هم در مواجهه با یک محیط تازه، در ابتدا دچار نوعی آگاهی هوشیارانه یا نیمه هوشیارانه می شوند که همان احساس ترس است. حال اگر همین افراد، دارای نگرش ذهنی مثبت باشند، می توانند خیلی راحت این ترس زاید و غیرمفید را با نوع مثبت آن تعویض کنند.

منبع: (دینامیت موفقیت، ناپلئون هیل/کلمنت استون)

ادامه ی مقالات دینامیت موفقیت را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن