دینامیت موفقیت : شادی از خانه شروع می شود

دینامیت موفقیت : شادی از خانه شروع می شود
مجموع 5 از 1 رای

شادی از خانه شروع می شود

دینامیت موفقیت : شادی از خانه شروع می شود

بخش مهمی از زندگی همه افراد، در خانه و در کنار خانواده سپری می شود. متأسفانه گاهی این کانون که باید مملو از عشق و شادی باشد، به مکانی خصومت آمیز تبدیل می شود که در آن، افراد از روابط هماهنگ و لذت بخش با یکدیگر برخوردار نیستند. این مشکلات، دلایل متعددی دارند. در یکی از کلاس های «نگرش ذهنی مثبت؛ علم موفقیت» از مردی جوان و پرخاشگر که تقریبا ۲۵ سال داشت، پرسیده شد که آیا مشکلی در زندگی دارد. پاسخ داد: «بله! با مادرم مشکل دارم! در حقیقت تصمیم گرفته ام خانه را ترک کنم.»

وقتی این فرد، مشکل خود را به طور مفصل در میان گذاشت، معلوم شد رابطه او و مادرش، هماهنگ نیست و متوجه شدیم که شخصیت پرخاشگر و سلطه جوی مادر، شباهت زیادی به حالات پسرش دارد. برای او و دیگران توضیح دادیم که شخصیت افراد، مانند قطب های یک آهن رباست. قطب های مخالف، یکدیگر را جذب و قطب های همسان، یکدیگر را دفع می کنند. در ادامه توضیحات خود افزودیم: «به نظر می رسد رفتارهای تو و مادرت آن چنان به هم شبیه است که می دانی در مقابل عمل تو چه عکس العملی نشان خواهد داد. شاید بتوانی با تجزیه و تحلیل رفتارهای خودت، رفتارهای او را نیز بررسی کنی و مشکلت را خیلی راحت حل کنی!

وقتی دو شخصیت قدرتمند در جهت مخالف هم باشند و مجبور باشند کنار هم زندگی کنند، حداقل یکی از آنها باید نگرش ذهنی مثبت داشته باشد. حالا تو این روش را پیاده کن. وقتی مادرت از تو انجام کاری را خواست، با رویی گشاده انجامش بده. وقتی نظرش را بیان کرد، با احترام، ملایمت و رفتاری معقول با او موافقت کن یا اصلا حرفی نزن. وقتی وسوسه می شوی که از او عیب جویی کنی، حرف خوبی برای بیان کردن پیدا کن. در این صورت، رضایت بخش ترین حالت را تجربه خواهی کرد و مادرت نیز راه تو را ادامه خواهد داد.»

مرد جوان پاسخ داد: «این کار، عملی نیست! خیلی سخت می شود با او کنار آمد!» در پاسخ گفتیم: «حق کاملا با توست. این کار، عملی نمی شود مگر اینکه از نگرش ذهنی مثبت کمک بگیری.» یک هفته بعد، از مرد جوان در باره مشکلش سؤال شد. پاسخ او چنین بود: «با نهایت خوشحالی باید بگویم که در تمام این هفته حتی یک کلمه ناخوشایند میان ما رد و بدل نشد و جالب است بدانید تصمیم گرفته ام در خانه بمانم و آن را ترک نکنم.»

وقتی والدین، بچه ها را درک نمی کنند!

افراد بر این باورند که هر چه دوست دارند، خوب و مناسب و هر چه فکر می کنند، درست است. این امر، به این دلیل است که مردم دوست دارند واکنش های دیگران را بر اساس واکنش های خودشان مورد قضاوت قرار دهند. این عمل، در بعضی شرایط، درست مثل مرد جوان و مادرش، کاملا صحیح و پاسخگو می باشد، اما خیلی از والدین با کودکان خود مشکل دارند، آن هم به خاطر اینکه درک نمی کنند شخصیت کودکشان با شخصیت آن ها متفاوت است. واقعا یک اشتباه بزرگ است که والدین، گذر زمان و تغییر در کودکان و خودشان را نادیده بگیرند و از نگرش ذهنی خود برای شناخت این تغییرات استفاده نکنند.

منبع: (دینامیت موفقیت، ناپلئون هیل/کلمنت استون)

ادامه ی مقالات دینامیت موفقیت را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن