در فرآیند برنامه ریزی، روی کاغذ بیندیشید

در فرآیند برنامه ریزی، روی کاغذ بیندیشید
مجموع 5 از 5 رای

فرآیند برنامه ریزی

در فرآیند برنامه ریزی ، روی کاغذ بیندیشید

همیشه روی کاغذ بیندیشید. پیوسته فهرست مورد نیاز برای انجام دادن هر کاری را که لازم دارید، تهیه کنید. برنامه تان را مرتب مرور کنید و تجدید نظرهای لازم را در آن بوجود آورید. سعی کنید برنامه تان را مرتب و بهتر کنید.

به خاطر داشته باشید که برنامه ریزی یک مهارت است. از آنجایی که این یک مهارت است، کاملا قابل یادگیری است. توانایی شما در فکر کردن، برنامه ریزی نمودن، سازماندهی و دست به کار شدن برای رسیدن به هدف سرانجام شما را در جمع بالای ۱۰ درصد بالای صنعت قرار می دهد. اما این کار مستلزم صرف وقت است.

یکی از راه های فکر کردن روی کاغذ این است که برنامه ریزی پروژه، برای دستیابی به هدف را انجام بدهید. این کار می تواند نقاط قوت و ضعف فرآیند برنامه ریزی را برای شما روشن کند.

در برنامه ریزی پروژه، هفته ها و ماه هایی را که فکر می کنید برای انجام دادن برنامه به آن احتیاج دارید، در بالای برگه می نویسید. اگر پروژه و هدف دوازده ماهه است، نام دوازده ماه را از ماهی که در آن قرار دارید به بعد می نویسید. اینگونه به خط زمانی پروژه دست پیدا می کنید.

در ستون دست راست، فهرستی از همه ی کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید. مطالب را به ترادف بنویسید تا به هدف خود برسید. کدام کار را باید اول انجام دهید؟ کدام کار را باید در مرحله ی دوم انجام دهید؟ غیر و غیره.

در گوشه ی پایین سمت چپ، نتیجه ی نهایی ایده آل خود را بنویسید. هرچه درباره ی هدف مطلوب خود علم و اطلاعات بیشتری داشته باشید، به راحتیِ بیشتری می توانید به آن دست پیدا کنید.

حالا می توانید با کشیدن خطوط افقی، زمان لازم را برای به پایان رساندن یک وظیفه ی خاص تخصیص دهید. بعضی از این کارها را می توان به طور همزمان انجام داد.بعضی از کارها هم باید با تمام شدن کارهای دیگر صورت بگیرد. بعضی از این کارها از اولویت فراوان برخوردارند و کارهای دیگر اولویت کمتری دارند. اما به کمک برگه ی برنامه ریزی پروژه می توانید همه ی برنامه و هدف را به روشنی بیشتر ببینید.

(منبع: هدف، برایان تریسی)

ادامه ی مقالات هدف را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن