ازخوب به عالی :  شتاب دهنده تکنولوژی

ازخوب به عالی :  شتاب دهنده تکنولوژی
مجموع 5 از 1 رای

تکنولوژی

ازخوب به عالی :  شتاب دهنده تکنولوژی

چگونه یک شرکت مدرن تازه تاسیس (فروشگاه اینترنتی دراگ استور دات کام) با تکنولوژی اینترنتی سهم بازار شرکتی با سابقه (والگرینز) را می گیرد؟ ولی آن شرکت بزرگ با تفکر منضبط از شرکت تازه تاسیس دوباره پیشی می گیرد.

در بیست و هشتم جولای سال ۱۹۹۹، دراگ استور دات کام (یکی از نخستین داروخانه های اینترنتی) سهام خود را برای فروش به عموم عرضه کرد. در مدت زمانی کوتاه سهام این شرکت به سه برابر سهم اولیه یعنی ۶۵ دلار افزایش یافت. این روند رشد سهم به حرکت خود ادامه داد. این شرکت تا چندین سال امیدی به سودآوری خود نداشته است. اما چرا مردم در این شرکت تازه تاسیس که فروش چندانی هم نداشت، سرمایه گذاری های عظیمی کردند؟

منطق مردم این بود:  ” فن آوری جدید همه چیز را تغییر خواهد داد” . منطق رهبران می گوید: “اینترنت به زودی تمام امور تجاری را متحول می کند.”

در ادامه… در اوایل کار دراگ استور دات کام به والگرینز لطمه زد و ارزش سهام او تا بیش از ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد. فکر می کنید واکنش والگرینز چه بود؟

دن جورندت (Dan Jorndt) در توصیف راهکار آگاهانه و روشمند خود در مواجهه با اینترنت به مجله فوربز گفت: “شرکت ما با قدم های کند و آهسته حرکت می کند” مدیران والگرینز به جای واکنشی از روی ترس به گونه ای غیر عادی تصمیم گرفتند کمی صبر کنند و بیندیشند (( آنها تصمیم گرفتند از مغزهای خود استفاده کنند و فکر کنند! ))

والگرینز ابتدا با قدم های کند، شروع به آزمودن وب سایت خود برای فروش اینترنتی دارو کرد. مدیران این شرکت علیرغم انتقادهای شدید و نقدهای نخبگان اینترنتی که از والگرینز به عنوان یک شرکت قدیمی و ملال آور در اینترنت یاد می کردند، تصمیم گرفتند که بی سر و صدا به سمت آن چه باید حرکت کنند. یکی از مدیران گفت: “به زودی معلوم می شود که آنها سر به سر بد کسی گذاشته اند.”

سپس والگرینز سرعت کار خود را بالا برد. او برای مخاطبانش جمله زیر را منتشر کرد:

نسخه خود را به صورت آن لاین پر کنید، فوراً سوار اتومبیل خود شوید و به سمت داروخانه والگرینز حرکت کنید دارو خود را بردارید.”

اینترنت که بلای جان والگرینز شده بود، تبدیل به شتاب دهنده ای فوق العاده برای این شرکت تبدیل شد.

چه بر سر دراگ استور دات کام آمد؟ این شرکت در حالی که به طور پیوسته با زیان های شدیدی رو به رو می شد، سعی کرد با اعمال تعدیل نیرو، نقدینگی خود را حفظ کند. در کمتر از یک سال ارزش سهام این شرکت به یک بیستم کاهش یافت.

در حالی که والگرینز از حالت خزیدن به راه رفتن و سپس دویدن رسید، دراگ استور دات کام از حالت دویدن به راه رفتن و بعد به خزیدن تنزل کرد. شرکت دراگ استور دات کام بتواند روشی را پیدا کند که موثر واقع شود و ان را به شرکت بزرگی تبدیل نماید. اما این موفقیت باید منطبق با فن آوری باشد.

(منبع: از خوب به عالی، جیم کالینز)

ادامه ی مقالات “از خوب به عالی” را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن