کمال پرستی را کنار بگذارید (۵)

کمال پرستی را کنار بگذارید (۵)
مجموع 5 از 4 رای

کمال پرستی

کمال پرستی را کنار بگذارید (۵)

  • افق زمانی تان را گسترش دهید

احتمالا تقویمی برای یادداشت کردن قرارهایتان دارید و شاید هم از یک نرم افزار برای انجام این کار کمک می گیرید. لیست کارهایی که باید انجام دهید آماده می کنید و برنامه ریزی روزانه انجام می دهید، اما کارها آنطور که برنامه ریزی کرده اید جلو نمی روند و همیشه یک چیزی پیش می آید. در پایان روز می بینید که کارهای زیادی مانده اند که هنوز آنها را انجام نداده اید و به این ترتیب، به جای اینکه برنامه ریزی تان فشاری از روی دوشتان بردارد، بیشترین شما را تحت فشار قرار می دهد.

به خودتان یک لطفی بکنید؛ بنشینید و دوباره درباره ی این موضوع فکر کنید. برنامه ریزی زمانی را به ابزاری تبدیل کنید که تحت کنترلتان قرار دارد. دیگر به خودتان نگویید: “امروز این کار مهم را انجام دهم.” در عوض بگویید: “باید برای انجام این کار مهم یک روز مناسب پیدا کنم.”

با انجام این کار، دیگر نسبت به آنچه در تقویم نوشته شده عکس العمل نشان نمی دهید، بلکه خودتان آزادی عمل دارید. در واقع عمل را جایگزین عکس العمل می کنید. به جای اینکه برنامه تان شما را تحت تاثیر قرار دهد و وادارتان کند که کاری را انجام دهید، این شما هستید که تصمیم به انجام آن کار می گیرید.

  • برنامه ریزی هفتگی داشته باشید

در عمل، اگر لیست کارهایی را که باید انجام دهید از برنامه ی روزانه تان جدا کنید، به بهترین شکل می توانید زمان تان را مدیریت کنید. با این کار لیست کارهایی را که باید انجام دهید در کنار برنامه ی هفتگی تان دارید و می توانید تصمیم بگیرید که کدام کار را می خواهید انجام دهید. در واقع این شمایید که کارهایتان را اولویت بندی می کنید. رئیس شمایید، نه تقویم تان!

با این کار تغییر کوچک در نحوه ی انجام کارهایتان، تحولی بزرگ در نحوه ی مدیریت زمانتان ایجاد می کنید. در ابتدا هر تعداد کاری را که می توانید در یک هفته انجام دهید وارد لیست خود کنید، اما اگر مجبور شدید تعدادی از آنها را به هفته ی بعد موکول کنید دلسرد نشوید. شما مدیر وقتتان هستید!

هر بار که کاری را انجام دادید با حالتی تشریفاتی آن را از لیست خود خط بزنید و از حس به پایان رساندن یک کار لذت ببرید.

  • برای خود اهداف بزرگ تعیین کنید

هنگامی که روش جدید برنامه ریزی کردن را در زندگی کاریتان جا انداختید، می توانید اهداف بزرگ تری را وارد لیست خود کنید و آنها را با فعالیت های آن روز خاص ارتباط دهید. از این طریق، پروژه ها و اهداف بزرگ تان همیشه جلوی چشمتان هستند و دیگر مثل قبل، این خطر وجود ندارد که در کارهای بی اهمیت روزمره غرق شوید و اهدافتان را از یاد ببرید. به این فکر کنید که اهداف کوچک، موفقیت های کوچک، و اهداف بزرگ، موفقیت بزرگ را برایتان به دنبال خواهند داشت.

اگر به همین روشی که تا الان عمل کرده اید ادامه دهید، هرگز به بیشتر ازآنچه تا الان بدست آورده اید نخواهید رسید.

منبع: (زندگی به همین سادگی، تیکی کوستن ماخر)

ادامه ی مقالات زندگی به همین سادگی را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن