کارمندان بدقلق: چه چیزی این روزها باعث تشدید خشم میشود؟

کارمندان بدقلق: چه چیزی این روزها باعث تشدید خشم میشود؟
مجموع 5 از 2 رای

چه چیزی این روزها باعث تشدید خشم می شود؟

کارمندان بدقلق: چه چیزی این روزها باعث تشدید خشم می شود؟

خشم در بزرگسالان، اغلب بر اثر تهدید به از دست دادن چیزی بسیار ارزشمند بروز می کند. کار، عشق و بازی معروف، مجموعه ای سه گانه است که بر احساس سعادت و رفاه فرد تاثیر می گذارند.

از دست دادن یا تهدید به از دست دادن هر یک از اینها سبب خشمگین شدن افراد بزرگسال می شود. اگر آن را به محل کار تعمیم دهیم، در آن صورت این سه عامل را در شمار بزرگ ترین علل خشم قرار خواهیم داد: کوچک سازی یا تهدید به از دست دان شغل، فشار برای کار بیشتر با افراد کمتر، یا از دست رفتن منابع موجود و خلع قدرت شدن یا از دست دادن کنترل بر کاری که قرار است انجام شود.

مساله ی کوچک سازی شرکت ها تا چه حد اهمیت دارد؟

تعداد مشاغلی را که به علت کوچک سازی شرکت از دست رفته اند، مد نظر قرار دهید. آمارهای من نشان می دهند که، درست بعد از عید شکرگزاری سال قبل، شرکت ها بیش از ۷۷ هزار اخراج موقتِ برنامه ریزی شده را اعلام کردند و با وجود اینکه برای هر شغل از دست رفته سه شفل بوجود می آید، بسیاری از مشاغل جدید از نظر درآمد در سطوح بسیار پایین تری قرار دارند. در واقع، طبقه ی متوسط در حال کوچک شدن است و فقرا فقیرتر می شوند.

سابقا این نکته مطرح بود که کوچک سازی و تعدیل نیرو کاری است که شرکت ها فقط وقتی که دچار دردسرهای بغرنج می شدند، مبادرت به انجام آن می کردند.

اما امروز این کار رویه ای معمول است، حتی اگر شرکت ها به نظر برسد که عملکرد خوبی دارند. آنچه کلید این قضیه محسوب می شود این نکته است که حتی تهدید کوچک سازی شرکت می تواند نگرانی در محل کار را به شدت افزایش دهد.

دیگر عللی که ذکر کردید چطور؟

رویه ها و خط مشی های کار نیز تاثیر خود را دارند. حتی با تمام زبان بازی ها مبنی بر اینکه مردم “مهم ترین منبع ما هستند”، تبعیض، ایجاد مزاحمت و جا به جایی های سازمانی به این آتش زیر خاکستر دامن می زنند. از دست دادن یا محدود شدن منافع (مانند بازنشستگی و مزایای پزشکی) به بی ثباتی های اقتصادی کارگران می افزایند.

همچنین، رویه هایی که در عمل، کارمندان را از حق اظهار نظر خود و حس منزلت فردی محروم می کنند، مانند کنار گذاشتن آنها از فرآیندهای تصمیم گیری یا حذف آنها از ارتباطات مهم، احساس سرخوردگی و عصیان را در آنها افزایش می دهد.

(منبع: چگونه با کارمندان بد قلق رفتار کنیم، آر.برایتون باون و همکاران)

ادامه ی مقالات “کارمند بدقلق” را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن