ویژگی های لازم یک مدیر (۲)

ویژگی های لازم یک مدیر (۲)
به این مقاله امتیاز دهید

مدیر

در ادامه ی مقاله ی ویژگی های لازم یک مدیر مطلب زیر را دنبال کنید.

۳_ قدرت اخلاقی به موفقیتی پایدار در بین دیگران منجر می شود
رهبری واقعی همواره دیگران را شامل می شود. (مثل ضرب المثلی در مورد رهبری که می گوید: اگر فکر می کنید رهبری کرده ولی در عمل هیچ کس شما را دنبال نمی کند، پس فقط مشغول قدم زدن بوده اید!) پیروان، به رهبری که شخصیتی نقص دار و معیوب دارد، اعتماد نکرده و به پیروی از او ادامه نمیدهند.

۴. رهبران نمی توانند فراتر از محدودیت های شخصیتی خود عمل کنند
آیا افراد با استعدادی را دیده اید که هنگام رسیدن به مرحله ای از موفقیت، دچار فروپاشی شخصیتی می گردند؟ دلیل این پدیده، شخصیت فرد است.

استیون برگلاس، (۷) روان شناسی در دانشکده پزشکی هاروارد و نویسنده کتاب «سندروم موفقیت» می گوید:
افرادی که به قله های موفقیت دست یافته اما فاقد پایه محکم شخصیتی برای حفظ و نگهداری از آن در موقعیت های تنش زا هستند، به سوی فاجعه پیش می روند. او اعتقاد دارد که سرنوشت این افراد یکی از چهار حالت زیر است: غرور بیش از حد، احساس تنهایی شدید، به دنبال هیجان – حتی به صورتی نابودکننده – و یا خیانت. هریک از حالتهای بالا، هزینه هنگفتی است که باید در ازای شخصیتی ضعیف پرداخت کرد. تفکر بیشتر در این باره اگر متوجه شدید در یکی از حالتهای بالا که برگلاس تعریف کرده، گرفتارید، زمانی را برای استراحت تعیین کنید. هر کار ممکن برای دوری از تنشهای ناشی از موفقیت را انجام داده و از متخصصین برای این کار کمک بگیرید.

فکر نکنید گودالی که در آن قرار گرفته اید با گذشت زمان، پول بیشتر و یا اهمیت اجتماعی زیادتر از بین خواهد رفت. شکاف های شخصیتی که مورد درمان قرار نگیرند، با گذشت زمان فقط عمیق تر و نابود کننده تر می گردند. اگر در هیچ یک از این چهار مورد مشکلی ندارید، باز هم باید موقعیت شخصیت فردی خود را مورد بررسی قرار دهید.

از خود بپرسید آیا حرفها و اعمال شما همیشه با یکدیگر هماهنگی دارند؟ وقتی می گویید کاری را که به شما محول شده به انجام خواهید رساند، آیا همیشه این کار را می کنید؟ اگر به فرزندان خود قول دهید که به دیدن نمایش و یا مسابقه ورزشی آنها خواهید آمد، آیا در آنجا خواهید بود؟ آیا دیگران به حرف شما مثل یک قرارداد قانونی، اعتماد دارند؟ همچنان که رهبری دیگران را در خانه، حرفه و جامعه خود به عهده می گیرید در نظر داشته باشید که شخصیت شما، بزرگترین و مهمترین سرمایه شما است. جی. آلان برنارد، رییس شرکت میدیا پارک (۵) می گوید: «احترام لازمه ی رهبری، نیازمند بی شبهه بودن اصول اخلاقی فرد است. یک رهبر نه تنها باید ورای مرز بین درست و غلط قرار گیرد بلکه حتی از نواحی خاکستری – موارد مورد تردید – نیز باید دوری جوید.»
مقاله ی ویژگی های لازم یک مدیر را دنبال کنید


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن