هیچ فرصتی را برای بیان احساسات از دست ندهید

هیچ فرصتی را برای بیان احساسات از دست ندهید
مجموع 5 از 1 رای

بیان احساسات

هیچ فرصتی را برای بیان احساسات از دست ندهید

در طول زندگی ام از زبان عده زیادی این شکایت را شنیده ام که والدین یا همسران آنان یا هیچ وقت یا به ندرت پیش آمده است که به آنها بگویند “دوستت دارم”. از سوی دیگر، هیچگاه نشنیده ام کسی شکایتی داشته باشد که والدینش یا هر کس دیگر، این جمله را زیاد بیان می کند.

نمی توان تصور کرد بیان چه چیزی به اندازه ی گفتن “دوستت دارم” آسان باشد؛ اما بیشتر مردم به دلایل مختلف این کار را نمی کنند. شاید فکر می کنید که فرد مورد علاقه ی شما به شنیدن این جمله نیاز یا علاقه ای ندارد یا آن را باور نمی کند و شاید هم سرسخت و خجالتی هستید. به هر حال بیان نکردن آن به هر دلیل مطلوب نیست.

اهمیتی ندارد این کلمات را در طول زندگی خود شنیده اید یا نه فقط بدانید بیان عبارت “دوستت دارم” به مردم حس خوبی می دهد، به آنها یادآوری می کند که تنها نیستند و گوینده به آنها اهمیت می دهد. اعتماد به نفس آنان را افزایش می دهد و به خود گوینده نیز حسی خوب می دهد.

در خانواده ی من بدون تردید خیلی کارهای اشتباه صورت می گیرد؛ اما یکی از صحیح ترین کارهای ما ابراز این نکته است که چقدر یکدیگر را دوست داریم. این عملی بسیار آسان، بدون دردسر و راحت است. این جمله یکی از قدرتمندترین جملاتی است که در دنیا وجود دارد.

یکی از استوارترین اعتقادات من این است که وقتی شما از لحاظ عاطفی آنچه را می خواهید داشته باشید، تمایل دارید آن را به دیگران نیز ارائه کنید، در نتیجه با گفتن “دوستت دارم” به یک فرد، غیر مستقیم به دنیا کمک می کنید. شاید برای آنکه یک فرد تضمینی داشته باشد که مورد علاقه و قدرشناسی دیگران است، راهی وجود نداشته باشد؛ اما به طور مسلم تنها را افزایش این احتمال، بازگو کردن مدام این عبارات است.

بیان خالصانه ی “دوستت دارم” می تواند بسیاری از اشتباهات را از ذهن افراد مورد علاقه تان بزداید. مثلا من می دانم اوقات دشواری را با فرزندانم می گذرانم، اما بیان عبارت “دوستت دارم” برای بخشش یکدیگر و در نتیجه رهایی از آن حالت، کمک بزرگی بوده است.

از دید خودخواهانه، بیان “دوستت دارم” فایده ی شخصی هم دارد. احساس خوبی به فرد می بخشد. بخشیدن و دریافت کردن دو روی یک سکه هستند. شنیدن کلمات “دوستت دارم” نشنیدن آن را را در زندگی شما به اندازه ی کافی جبران می کند. مسلما بخشیدن به خودی خود فواید مثبت دارد و گفتن این کلمات محبت آمیز یکی از اساسی ترین و ساده ترین صورت های بخشیدن احساسی است.

برای بیان چنین عشقی، اوقات مناسب بسیاری وجود دارد؛ هنگام ورود به منزل، درست قبل از ترک منزل، پیش از خواب و بعنوان اولین جمله، هنگام صبح. ما این عادت را در خانواده ی خود پرورش داده ایم که “پیش از قطع کردن تلفن در خاتمه ی مکالمه ی تلفنی با یکدیگر یا قبل از شروع یک وعده ی غذایی خانوادگی” این جمله را بگوییم.

فرصت های شما نامحدود هستند. بیان این عبارت یکی از آسان ترین و مهم ترین کارهایی است که تا به حال انجام داده اید.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن