هنگام ورزش کردن به خود بیش از اندازه فشار نیاورید

هنگام ورزش کردن به خود بیش از اندازه فشار نیاورید
مجموع 5 از 1 رای

ورزش کردن

هنگام ورزش کردن به خود بیش از اندازه فشار نیاورید

۹۵% از کسانی که در اوقات فراغتشان ورزش می کنند، بدون آنکه متوجه باشند در این کار زیاده روی می کنند. این طور ورزش کردن نه برای جسم مفید است و نه برای ذهن. تقریبا در همه ی ورزش ها، حتی نرمش های ساده و سبک تناسب اندام، نوعی دسته بندی برای سطوح مختلف وجود دارد که شامل ورزشکاران مبتدی، پیشرفته و حرفه ای می باشد.

فردی که شجاعانه تصمیم می گیرد که یک رشته ی ورزشی را شروع کند، در ابتدای کار احساس می کند از بقیه ضعیف تر است. نمی خواهد بدترین عضو گروه باشد . بنابراین حتی اگر قبل از شروع ورزش قاطعانه تصمیم گرفته باشد که وارد عرصه ی رقابت نشود، بدون اینکه بفهمد شروع به رقابت با سایر اعضا می کند.

یعنی ما نباید دیگر به سراغ ورزش برویم؟ بعضی ها به فلسفه ی وینستون چرچیل که معتقد بود نباید ورزش کنید استناد می کنند. بهتر است این افراد بدانند که این فیلسوف بدبین ۱۴ سال آخر عمرش را بر روی صندلی چرخ دار سپری کرد.

راه حل این مسئله لذت بردن از ورزش است. گرت فن کونهارت که سابقا ورزشکاری حرفه ای بود و اکنون مربی ورزش است، معتقد است که لذت بردن از ورزش امری واجب و ضروری است و ورزش باید سبک و لذت بخش باشد، نه سنگین و خسته کننده.

ورزش های کوتاه و چند دقیقه ای انجام دهید

با تقویت عضلات می توان از کمردرد، کشش عضلات، سرماخوردگی های پیاپی و بسیاری موارد مشابه دیگر جلوگیری کرد. تقریبا تمامی موادی که بدنمان برای سالم بودن و ادامه ی حیات به آنهایی نیاز دارد می توانند در ماهیچه ها تولید شوند. تمرینات بدنسازی و ورزش هایی که قدرت بدنی را افزایش می دهند برای سلامتی لازم اند، اما غالبا کسانی که به ورزش رو می آورند در انجام آن افراط می کنند.

توصیه ی ما این است که نگرش خود را نسبت به ورزش تغییر دهید و جای تمرین های سنگین و طولانی، به ورزش های سبک و کوتاه اکتفا کنید.

سریع ترین راه برای تقویت عضلات لاغر و ضعیف، ورزش های ایزومتریک هستند که شامل تمریناتی می باشند که طی آنها به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه با تمام قدرت به شیئی ثابت فشار می آورید. ورزش های تعادلی برای تقویت عضلات ریز بدن و ورزش های پر تحرک برای گردش خون در بدن مفیدند.

می توانید هر روز این ورزش های کوتاه و سبک را بعنوان بخشی از برنامه ی روزانه تان انجام دهید. کار جالبی که می توانید انجام دهید این است که فعالیت های روزانه تان را با ورزش های خاصی همراه کنید. به عنوان مثال:

وقتی دندان هایتان را مسواک می زنید، در حالتی بایستید که انگار در حال اسکی کردن هستید.

بعد از دوش گرفتن، با جنب و جوش اغراق آمیز خودتان را خشک کنید.

کارهایی مانند اصلاح صورت، بستن دکمه های بلوز، بستن گردنبند و دستبند و دیگر جواهرآلات، گره زدن بند کفش و سایر کارهای ساده ی روزمره را می توان روی یک پا انجام داد.

وقتی منتظر کسی یا چیزی هستید قدم بزنید.

وقتی در اتومبیل تان در ترافیک مانده اید، دستان تان را روی فرمان بگذارید و به مدت ۱۰ ثانیه به آن فشار بیاورید، عضلات پشت تان را بکشید و سر و شانه هایتان را به صورت دروانی حرکت بدهید.

منبع: (زندگی به همین سادگی، تیکی کوستن ماخر)

ادامه ی مقالات زندگی به همین سادگی را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن