صحیح و اصولی بدوید

صحیح و اصولی بدوید
مجموع 5 از 1 رای

صحیح و اصولی بدوید

صحیح و اصولی بدوید

دویدن یکی از مفیدترین ورزش ها است. اما در این کار قهرمانان دو ماراتون و ورزشکاران حرفه ای را الگوی خود قرار ندهید.

تنها خودتان و سلامتی تان را در نظر بگیرید و از قواعد ساده ای که کونهارت بیان کرده است پیروی کنید:

۱.قبل از دویدن خودتان را با نرمش سبک و حرکات کششی گرم کنید. یک یا دو دقیقه نرمش کافی است.

۲.وقتی شروع به دویدن کردید، طی ۳۰ ثانیه ی اول دست ها و شانه هایتان را شل نگه دارید. به خودتان فشار نیاورید و سعی کنید با ریتم خاصی بدوید.

۳.بعد از حدود یک دقیقه، به آرامی سرعت تان را کم کنید، تا جایی که از حرکت ایستاده و در جا بدوید.

۴.طی چند دقیقه ی بعدی فرآیندهای خیلی مفیدی در بدنتان شروع می شوند: فشار خونتان بالا می رود، رگ خونی باز و منبسط می شوند، سیستم کنترل هورمون ها وارد عمل می شود و تعداد گلبول های قرمز خونتان رو به افزایش می گذارد.

۵.با سرعت کم بدوید. هدف از دویدن نباید این باشد که تا جایی که می توانید سریع بدوید یا اینکه بخواهید رکوردی از خودتان به جا بگذارید. تنها چیزی که اهمیت دارد سلامتی شماست. نگران نگاه طعنه آمیز اطرافیان نباشید. اصلا مهم نیست که حرکات شما ورزشکارانه به نظر می رسند یا نه. مهم این است که صحیح و اصولی بدوید و تنها هدف شما حفظ سلامتی تان باشد.

۶.بعد از ۵ دقیقه بدن تان کاملا خود را با شرایط وفق داده است و حالا می توانید با خیال راحت بدوید. از محیط اطراف تان، از آسمان و درختان و عطر و صداهای دلنشین طبیعت لذت ببرید.

۷.بعد از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه دویدن، تغییرات مهمی در بدن تان رخ می دهد: ساخت مویرگ های جدید آغاز می شود و کلسترول مضر بدن کاهش می یابد. دوست ندارید بایستید و می خواهید تا ابد همینطور در حال دویدن باشید. اگر احساسی غیر از این داشته باشید و دوست نداشته باشید دیگر به دویدن ادامه بدهید، بدانید که حداقل در یکی از مراحل فوق دچار اشتباه شده اید.

اگر دوچرخه سواری را ترجیح می دهید همین اصول را در مورد آن به کار ببندید. برای جلوگیری از آسیب کمر و مفاصل بدن، از دوچرخه هایی استفاده کنید که هنگامی که سوار آنها می شوید قسمت بالای بدن تان تا حد امکان صاف بماند.

منبع: (زندگی به همین سادگی، تیکی کوستن ماخر)

ادامه ی مقالات زندگی به همین سادگی را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن