همیشه برای بهتر شدن تلاش کنید، اما کمال گرا نباشید!

همیشه برای بهتر شدن تلاش کنید، اما کمال گرا نباشید!
مجموع 4.7 از 3 رای

کمال گرا

همیشه برای بهتر شدن تلاش کنید، اما کمال گرا نباشید!

کاربرد این عقیده در بسیاری از جنبه های زندگی به خصوص در خانه و در رابطه با احساس ناراحتی و درماندگی متداول ناشی از حس پیشرفت نکردن مطرح می شود. به نظر می آید که هیچ چیز تغییر نکرده است.

واقعیت این است که زندگی در جریان تغییرات دائمی است. ولی مشکل اینجاست که ما به طور معمول به تغییرات زندگی خود خیلی نزدیک هستیم و آنها را نمی بینیم. مورد بسیار مشخص آن، بچه ها هستند. وقتی هر روز با آنها هستید تغییرات آنها را خیلی کم متوجه می شوید ولی دوست یا خویشاوندی که مدتی آنها را ندیده است، اگر بعد از مدتی آنها را ببیند، چنین می گوید: “خدای من، چقدر بچه ها تغییر کرده اند!”

گاهی ما در مقابل مشکلات بی پایان خود احساس ناتوانی می کنیم. مشکلاتی از قبیل بگومگوی بین بچه ها، کمد بهم ریخته، انبوهی از تماس های تلفنی بی پاسخ مانده و موارد بسیار دیگری که زندگی را دشوارتر می کنند. اشتباه ما این است که به دنبال کمال هستیم. سطح توقع ما به حدی است که متوجه هیچ تغییری از جمله ی تغییرات مثبت نمی شویم. در نتیجه به توجیه ناراحتی های خود می پردازیم. یافتن کمال مشکلی است که خود ایجاد کرده ایم و هیچ گاه آن را نمی یابیم.

اگر اعتقاد داشته باشیم که فقط زمانی احساس خوشحالی می کنیم که اثری از مشکلات نمانده باشد، مشکلی برای خود ساخته ایم و بدین ترتیب آماده ی یک زندگی ناامید کننده می شویم. حقیقت این است که بچه ها همیشه درگیری هایی دارند، کمد دیواری ها به ندرت در وضعیت عالی هستند و احتمالا همیشه حداقل چند تلفن برای جواب دادن وجود دارد.

بهتر است بیاموزیم که نه بر کمال که بر بهتر شدن روز افزون تاکید کنیم. گاهی با کمی دقت می توانید چنین مواردی را بیابید. مثلا، بچه ها شاید واقعا پرخاشگر باشند، اما شاید نه بیشتر از ماه قبل و شاید اصولا کمی بهتر شده اند.

شاید نتوانستید بخش کوچکی از انبار را تمیز کنید اما احتمالا آن را کمتر از قبل نامرتب کرده باشید. شاید امروز موفق شده اید تعدادی از تماس های تلفنی را که مد نظرتان بود برقرار کنید و حجم سنگین تلفن های عقب افتاده را کاهش داده باشید.

وقتی بر بهتر شدن روزافزون تاکید کنید، امید مانند نوری در دل سیاهی به دل های شما می تابد و ممکن است شما را معتقد کند که زندگی به آن بدی که گاهی تصور می کنید، نیست. فکر کنم با نظری دقیق و صادقانه به زندگی خود، تعجب خواهید کرد که تغییرات مثبت به سرعت روی می دهند. اگر بر این تغییرات مثبت تاکید کنید، استرس شما کاهش و شادی محیط زندگی تان افزایش خواهد یافت.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن