نگاه سرگردان

نگاه سرگردان
مجموع 5 از 3 رای

نگاه سرگردان

نگاه سرگردان

اجتناب از ایجاد ارتباط چشمی یا قطع آن مسائل زیادی را نشان می دهد. در بسیاری از موارد این کار نشانه ی تسلیم یا آزردگی است. گرچه انسان ذاتا از احساسات و موقعیت های ناخوشایند گریزان است، ولی در زندگی واقعی فرار از روی ترس راه حل مناسبی نیست؛ زیرا ما انسان ها باید هم زیتی مسالمت آمیزی داشته باشیم.

از سوی دیگر، وقتی فرد از نگاه کردن به طرف مقابل خودداری می کند تا حد زیادی به او قدرت و جذبه می دهد. این امر که از نگاه کردن به چه کسی اجتناب می کنید و چگونه این کار را انجام می دهید از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که تاثیر گذاری این رفتار و واکنش طرف مقابل به این دو بستگی دارد.

در زیر علل رایج اجتناب عمدی یا غیر عمدی از ارتباط چشمی آمده است:

برای فرار از رویارویی با دیگران: پرهیز از نگاه گذرا یا خیره ی یک فرد، در واقع عملی دفاعی و حفاظتی است. این حرکت نوعی طفره رفتن از تعامل با دیگران است که شما را وادار به واکنش “فرار یا مبارزه” می کند. وقتی احساس می کنید چیزی نمانده است که ببازید (چه در یک گفتگو و چه در جلب توجه دیگران) به طور ناخودآگاه با برگرداندنِ نگاه خود از رویارویی با فرد اجتناب می کنید.

رو گردانی از دیگران و پرهیز از نگاه آنها باعث می شود که فرد کوچک تر جلوه کند. کسی که در شرایطی معذب است، چشمانش به طور ناخودآگاه و مداوم و سریع شروع به حرکت می کند که یعنی فرد ترجیح می دهد به جای اینکه در آن موقعیت بماند از آنجا فرار کند.

به نشانه ی تسلیم: وقتی نگاه خود را از کسی که شما را آزرده است بر می گردانید در حقیقت از حق خود چشم می پوشید و آن را به طرف مقابل واگذار می کنید.

برای پرهیز از درگیری با افراد: به محض اینکه نشانه ای از درگیری ظاهر شود، افراد مضطرب مدت کمتری به فردی که با او مخالفند نگاه می کنند. وقتی فرد مضطرب است از نگاه کردن به دیگران اجتناب می کند و به جای آنکه در جستجوی راه حل باشد، چشمانش به دنبال راه فراری است که عملا بتواند از آن موقعیت دور شود. زمانی که به نظر می رسد مشکلی بین دو نفر پیش آمده است و حس می کنید یکی از آنها در آستانه ی شکست است، تعجب نکنید اگر دیدید که او نگاهش را بر می گرداند تا فرد غالب را نبیند.

به نشانه ی احساسات ناخوشایند: کسانی که خجالت زده یا شرمنده یا غمگین اند، عمدا نگاه خود را بر می گردانند.

برای جلب توجه دیگران: برگرداندن نگاه از کسی می تواند نشان دهنده ی علاقه ی او باشد. این حرکت بخشی از فرایندِ دلربایی است و باعث می شود فرد دنبال شما راه بیفتد.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
هاست Recent comment authors
  Subscribe  
با خبرم کن
هاست

خیلی عالی بود مرسی واقعا استفاده کردم