نظریه انحراف مسیر در زمینه انعطاف پذیری

نظریه انحراف مسیر در زمینه انعطاف پذیری
مجموع 5 از 2 رای

نظریه انحراف مسیر

نظریه انحراف مسیر در زمینه انعطاف پذیری

در زمینه ی انعطاف پذیری نکته ی دیگری هست که باید به آن توجه داشته باشید. بوکمینستر فولر، فیلسوف، آن را نظریه “انحراف مسیر” نامیده است. دکتر رابرت رونستاد، استاد دانشگاه بابسون، آن را مفهوم “اصل راهرو” نام داده است. و ناپلئون هیل هم در این خصوص معتقد بود: “در محدوده هر شکست و ناکامی بذرهایی با همان درجه و قدرت یا قوی تر از فرصت مناسب و سود بیشتر وجود دارد.”

معنای این نظریه این است که وقتی هدف جدیدی برای خود انتخاب می کنید، در مجموع می دانید که چه قدم هایی باید بردارید و در کدام مسیر به حرکت درآیید. اما تقریبا همیشه به موانعی برمی خورید که مانع حرکت شما می شوند. اما تحت تاثیر چیزی که به معجزه شباهت دارد، وقتی به دیوار می رسید، در دیگری به روی تان می گشاید و شما در راهروی جدیدی به جانب موفقیت قدم برمی دارید.

از آنجایی که انعطاف دارید، به سرعت از فرصت جدید بهره می گیرید و در جهت جدید به حرکت در می آیید. محصول یا خدمت جدیدی تولید می کنید، در بازار جدیدی کالا و خدمات خود را به فروش می رسانید. اما وقتی به انتهای این راهرو می رسید، مجددا موانعی بر سر راه تان سبز می شوند، اما بار دیگر دری به روی شما گشوده می شود و فرصت جدیدی دست می دهد.

این اتفاق ممکن است چندین بار بیفتد. اما در هر شرایط شما موفقیت های خود را در موقعیت هایی بدست می آورید که متفاوت از برنامه ریزی اولیه ی شماست. مهم این است که انعطاف پذیر باشید.

هم روشن و هم انعطاف پذیر

در اینجا به مهم ترین قاعده ی انعطاف پذیری می رسیم: “بدانید دقیقا چه هدفی را دنبال می کنید، اما برای دستیابی به آن انعطاف نشان دهید.”

همیشه پذیرای نفوذ ذهن فراهوشیار خود باشید. به بخت و اقبال بلند و هم زمانی توجه داشته باشید. به روی ایده ها و نقطه نظرها گشوده باشید، به گفته ها و حرف های دیگران توجه کنید.

برداشت کلی از همه این حرف ها این است که ذهنی باز، انعطاف پذیر، آرام، مطمئن و کنجکاو داشته باشید تا فرصت های جدید را درک کنید.

مصمم باشید که در هر شرایط باز و انعطاف پذیر باقی بمانید. فراموش نکنید همیشه برای انجام دادن بهتر کارها امکاناتی وجود دارد. همیشه می توانید راه های بهتری برای رسیدن به اهداف خود پیدا کنید. این گونه مطمئنا به هدف خود می رسید و گاه این دسترسی به گونه ای است که اسباب حیرت و شگفتی شما را فراهم می سازد.

(منبع: هدف، برایان تریسی)

ادامه ی مقالات هدف را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن