اثر مرکب: نیروی تکانش

اثر مرکب: نیروی تکانش
مجموع 5 از 11 رای

نیروی تکانش

اثر مرکب: نیروی تکانش

اگر فیزیک دوره ی دبیرستان یادتان باشد، قانون اول نیوتون را به یاد می آورید که به آن قانون اینرسی هم گفته می شود: اجسام ساکن، تمایل به سکون دارند؛ مگر اینکه نیروی خارجی بر آنها وارد شود. اجسام متحرک تمایل دارند به حرکت شان ادامه دهند، مگر اینکه چیزی مانع تکانش آنها بشود.

به عبارت دیگر، خوره های تلویزیون تمایل دارند خوره ی تلویزیون باقی بمانند. آدم های موفق یعنی کسانیکه به آهنگ موفقیت دست یافته اند، با جدیت به تلاش شان ادامه می دهند و در نهایت به موفقیت های خیلی بیشتری می رسند.

آیا از دوران کودکی تان بازی چرخ و فلک یادتان مانده؟ با چند نفر از دوستان تان دور هم جمع می شدید و به سختی چرخ و فلک را می چرخاندید. شروع کار، یعنی به حرکت درآوردن چرخ و فلک ساکن، همیشه سخت ترین مرحله بود. اول به نظر می رسید موفق نمی شوید. در نهایت، پس از تلاش زیاد و طولانی، موفق می شدید به آن کمی سرعت دهید و همراهش بدوید.

سرانجام موفق می شدید! روی چرخ و فلک می پریدید و به دوستان تان ملحق می شدید. بعد از مدتی وقتی سرعت چرخ و فلک کم می شد، بیرون می پریدید و دوباره همراه آن می دویدید تا سرعتش بیشتر شود و دوباره روی آن بپرید. به محض اینکه چرخ و فلک به سرعت مناسب و تکانش کافی دست می یافت، در حرکت نگه داشتن آن آسان می شد.

پذیرش و اتخاذ هر تغییری به همین صورت است. شما با برداشتن یک قدم کوچک و انجام یک عمل در هر زمان شروع می کنید و پیشرفت تان، آرام و آهسته است، اما به محض اینکه عادت تازه شکل گرفته تان، شروع به تاثیرگذاری کرد، تکانش بزرگ هم به شما ملحق می شود و موفقیت و نتایج تان به سرعت مرکب می شوند.

وقتی یک موشک فضاپیما به آسمان پرتاب می شود، اتفاقی مشابه رخ می دهد. شاتل فضایی در چند دقیقه ی اول پرواز، سوخت بیشتری مصرف می کند. چرا؟ چون مجبور است بر نیروی جاذبه ی زمین غلبه کند. روش های قدیمی و رفتارهای شرطی هم درست مثل اینرسی چرخ و فلک یا نیروی جاذبه ی زمین هستند.

هر چیزی می خواهد در حالت فعلی اش باقی بماند. برای شکستن و به حرکت درآوردن خود جدیدتان، انرژی خیلی زیادی می خواهید. اما وقتی به تکانش برسید، تقریبا شکست ناپذیر می شوید و خیلی سخت است که متوقف شوید و با اینکه در آن لحظه به مراتب کمتر تلاش می کنید، با این حال نتایج بهتر و بزرگتری بدست می آورید.

آیا تا به حال شگفت زده نشده اید که چرا افراد موفق، به موفقیت های بیشتری می رسند… ثرتمندان، ثرتمندتر می شوند… آدم های خوشحال، خوشحال تر… و آدم های خوش شانس بیشتر شانس می آورند؟

آنها به تکانش دست یافته اند. وقتی به تکانش برسید، بی وقفه شما را جلو می برد. اما تکانش در هر دست معادله عمل می کند و می تواند به نفع شما یا علیه تان باشد. از آنجایی که اثر مرکب همیشه عمل می کند، اگر عادت های بدتان به حال خودشان رها شوند نیرویی ایجاد می کنند که شما را به قعر شرایط و عواقب شوم غیر قابل کنترل می فرستد. پس بیایید همین حالا شروع کنید!

برای اینکه تکانش بزرگ را به زندگی تان فراخوانید باید این مراحل را طی کنید:

  • انتخاب ها و تصمیم های جدید بر اساس اهداف و ارزش های اصلی تان.
  • به کار بستن آن انتخاب ها از طریق رفتارهای سازنده و مثبت.
  • تکرار کافی آن اقدامات و اعمال مثبت برای بوجود آوردن عادت های جدید.
  • تبدیل رویه ها و ریتم های رفتاری به کارهای منظم روزانه.
  • ثابت قدم و پایدار ماندن برای یک دوره ی به اندازه ی کافی طولانی.

بعد، تکانش بزرگ سراغ تان می آید که اتفاق خیلی خوبی ست! و شما عملا توقف ناپذیر می شوید.

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندگی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

4
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
آتنا نحویوحيد خسروي Recent comment authors
  Subscribe  
با خبرم کن
وحید خسروی

یکی از مهمترین مسایل کتاب اثر مرکب است که به خوبی منتشر کردید ، متشکرم

آتنا نحوی

سپاس از شما

اکبر
اکبر

این کتابو توی دوران خدمت سربازی خوندم و به نظرم یکی از بهترین کتابهایی بوده که توی حوزه ی روانشناسی(رسیدن به موفقیت) نوشته شده .
خیلی ممنون واسه مطلب زیبایی که نوشتین

آتنا نحوی

ممنون از حَسن توجه شما