مهارت حل مسئله

مهارت حل مسئله
مجموع 5 از 3 رای

مهارت حل مسئله

مهارت حل مسئله

خوشبختانه، حل مسئله، مانند سوار شدن بر دوچرخه و یا تایپ کردن با ماشین تحریر، یک مهارت است که باید آن را بیاموزید. هرچه بیشتر به راه حل ها دقیق شوید، راه حل های بهتر و ساده تر به سروقت شما می آیند. هرچه مسائل را بهتر حل کنید، مسائل بعدی را بهتر و سریع تر حل می کنید.

وقتی توانایی حل مسئله در شما افزایش می یابد، مسائل بزرگ تر و گسترده تری را به خود جلب می کنید و سرانجام به موقعیتی می رسید که می توانید مسائلی را حل کنید که برای شما و دیگران پیامدهای بهتر و جالب تری دارد.

واقعیت این است که شما از توانایی آن برخوردارید که هر مسئله ای را حل کنید. کافی است با تمام وجود بخواهید به هدف خود برسید. شما در همین حالا از هوش و فراست و توانمندی ای برخوردارید که می توانید بر هر مانعی غلبه کنید.

نظریه ی محدودیت ها

یکی از مهم ترین پیشرفت هایی که در چند دهه ی گذشته در زمین اندیشه حاصل شده است.، نظریه ی محدودیت هاست که الیاهو گلدارت در کتاب هدف به آن اشاره کرده است. بر اساس این نظریه میان شما و کاری که می خواهید بکنید مانع و محدودیتی وجود دارد که مشخص می کند شما با چه سرعتی به جایی که میخواهید برسید، می رسید.

برای مثال، اگر در یک بزرگراه رانندگی می کنید و ترافیک را به علت تعمیر بزرگراه به یک خط منتهی می شود، محدودیتی ایجاد می گردد که نشان می دهد شما به چه سرعتی به مقصد خود خواهید رسید. سرعتی که از این تنگنا عبور می کنید تا حدود زیاد سرعت تمام سفر شما را مشخص می سازد.

برای تحقق هر هدف عمده، همیشه یک محدودیت و تنگنایی وجود دارد که باید از آن عبور کنید. کار شما این است که این تنگنا را به خوبی شناسایی کنید و بعد تمام نیروی خود را بکار ببرید تا این مانع کلیدی را از پیش روی خود بردارید. توانایی شما در از میان برداشتن این تنگنا می تواند به شما کمک کند تا با سرعت بیشتری به هدف خود دست پیدا کنید.

(منبع: هدف، برایان تریسی)

ادامه ی مقالات هدف را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن