مشغله های زیادِ کار و زندگی را سخت نگیرید!

مشغله های زیادِ کار و زندگی را سخت نگیرید!
مجموع 5 از 5 رای

کار و زندگی

مشغله های زیادِ کار و زندگی را سخت نگیرید!

روزی همسرم، من را با این پیشنهاد آرام بخش نجات داد. من به سختی درگیر کار بودم، ماهیت شغلی ام ایجاب می کرد که به سفر بروم و در عین حال به طرز وحشتناکی از چندین پروژه ی خود عقب بودم. من اجازه دادم جدول برنامه هایم از کنترل خارج شود و برای چند هفته حتی دقیقه ای برای خودم وقت نداشتم.

حداقل یک هفته از تلفن هایی که باید داشته باشم عقب بودم و چندین ملاقات اجتماعی خود را نیز از دست داده بودم و علاوه بر آن، دو اتفاق مهم برای فرزندانم رخ داده بود. من احساس آشفتگی می کردم و دیگران هم از من عصبانی بودند.

در همان زمان، دفتر کارم بی اندازه نامنظم به نظر می رسید و چون خیلی درگیر کار بودم، ورزش نمی کردم و به همین دلیل احساس می کردم که از فرم خارج شده ام.

در همان زمان، همسرم با مهربانی گفت: “به خودت سخت نگیر، خود را رها کن.” او به من یادآوری کرد که قرار نیست کامل باشم و ممکن نیست همه چیز برای همه در هر زمانی وجود داشته باشد. من کاملا از تعادل خارج شده بودم و موقع این بود که به خودم برسم.

نکته ای که همسرم خاطر نشان کرد برای بسیاری از ما مهم است. اغلب ما تلاش می کنیم هر کاری انجام بدهیم. سخت کار کنیم که منظم باشیم. بیشترین تلاش خود را می کنیم که والدین، همسر، دوست خوب و هم وطنی علاقه مند باشیم. تلاش می کنیم ورزش را نیز به زور در این برنامه ی شلوغ بگنجانیم و مالیات خود را بپردازیم!

دائم آشپزی می کنیم، خانه را تمیز می کنیم، حیوان خانگی خود را به گردش می بریم و مراقب باغچه هستیم. برخی از ما نیز قدری از وقت خود را به مطالعه اختصاص می دهیم.

گاهی سازمان دادن به همه ی این امور بسیار دشوار می شود و حالا زمانی است که خود را از زیر بار فشارهای شغلی و زندگی رها سازید. به یاد آورید که مجبور نیستید کامل باشید و نباید از خود انتظارات بالا داشته باشید.

اگر مشغولیت شما زیاد است و وقت تمیز کردن خانه را ندارید، سعی کنید انجام آنها را به تاخیر بیندازید. اگر سه تن از دوستان در یک زمان تلفن کردند و از شما توقع تماس دارند و شما احساس خستگی یا آشفتگی می کنید، یک روز تماس با آنها را به تعویق بیندازید یا با آنها تماس بگیرید و صادقانه در مورد احساس خود صحبت و تلاش کنید مکالمه را به تعویق بیندازید.

یا اگر گیج شدید و قرار ملاقاتی را فراموش کرده اید، به جای سرزنش خود که چقدر احمق هستید، سعی کنید آن اشتباه را علامتی در نظر بگیرید که احتمالا امور مختلف را خارج از ظرفیت خود اداره می کنید.

هنگامی که بسیاری از ما تلاش می کنیم کامل باشیم یا مانند انسانی کامل عمل می کنیم، بهتر است خود را از زیر بار مشکلات رها سازیم. فقط به یادآوردن این امر که مجبور نیستید کامل باشید، بهترین راه برای آسوده شدن است و قدری از فشارهای شما را کم می کند.

در مثال فوق وقتی توانستم به خود استراحت دهم، به نظرم رسید زندگی ام به سرعت جمع و جور شد. به محض آنکه آرام تر شدم، فرزندان و دوستانم در مورد من دلسوزتر شدند و زندگی شغلی من مطبوع تر شد.

در زمانی به نسبت کوتاه زندگی من مجدد عادی شد، در حقیقت خیلی بهتر از عادی، هنوز گاهی باید این مطلب را به خود یادآوری کنم و با به خاطر آوردن مجدد آن، زیبایی این پیام را نیز مجدد کشف می کنم.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن