قدرت زمان: راه های موفقیت پروژه

قدرت زمان: راه های موفقیت پروژه
مجموع 5 از 2 رای

راه های موفقیت پروژه

قدرت زمان: راه های موفقیت پروژه

خوشبختانه مدیریت پروژه مثل دوچرخه سواری مهارتی قابل یادگیری است. این مهارت را می توان به مجموعه ای از گام های مختلف تقسیم کرد که در تک تک آنها می توانید مهارت پیدا کنید.

  • با هدف مشخص شروع کنید

در مدیریت هر پروژه ای اول باید نتیجه مطلوب مورد نظرتان را تعریف کنید. دقیقا به دنبال رسیدن به چه چیزی هستید؟ در صورت تکمیل موفقیت آمیز این پروژه، پایان کار به چه صورت خواهد بود؟ ابتدا موفقیت پروژه را که همان نتیجه مطلوب است تعریف کنید. این نتیجه را به روشنی روی کاغذ بنویسید. آنگاه مراحل مختلف پروژه را از آخر به اول مرور کنید و این مراحل را روی کاغذ بیاورید.

در هر فرصتی که پیدا می کنید این روش را با اعضای تیمی که درگیر کار هستند تمرین کنید. چطور می توانید بگویید که این پروژه را با موفقیت به انجام رسانده اید؟ یکی از ارزشمندترین ابزارهای برنامه ریزی ذهنی و فیزیکی برای پروژه شما مرحله فکر کردن و رسیدن به تعریف نتیجه مطلوب نهایی است.

  • شروع از ابتدا

وقتی نتیجه نهایی مطلوب را برای خودتان روشن کردید از اول شروع کنید. مشخص کنید با توجه به زمان و بودجه ای که در اختیار دارید برای اینکه از آنجایی که هستید به تکمیل پروژه برسید چه کارهایی باید انجام بدهید. ضرب الاجل یا هدفی مشخص کنید و آن را مقصدتان قرار دهید. مطمئن شوید که هدف تان واقع بینانه و دست یافتنی است.

  • اعضای گروه را دور هم جمع کنید

تمام کسانی را که نقش آنها برای موفقیت پروژه ضروری است دور هم جمع کنید. بعضی اوقات باید قبل از اینکه بتوانید روی نتیجه مطلوب و برنامه ریزی زمانی تصمیم بگیرید این گروه را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که همه چیز به همین آدم ها بستگی خواهد داشت. تا می توانید برای پیدا کردن افرادی که قرار است عضو تیم شما شوند خوب فکر کنید. در هدایت و رهبری هر کاری که انجام می دهید انتخاب کسانی که قرار است در انجام آن کار با شما همکاری کنند ۹۵ درصد موفقیت تان را تعیین می کند.

اگر در انتخاب تان اشتباه کنید و افراد ضعیفی را انتخاب کنید رسیدن به اهدافی که در نظر گرفته اید قطعا مشکل خواهد بود. جیم کالینز در کتاب پرفروشش با عنوان از خوب به عالی می گوید: 

“انتخاب مسافران مناسب برای قطارتان و پیاده کردن مسافران نامناسب از آن کلید موفقیت شماست.”

به دنبال آن باید هریک از این مسافران را در صندلی خودش بنشانید. قبل از شروع کار روی انتخاب این افراد دقت کنید. فراموش نکنید چون همه بهره وری کار از این افراد سرچشمه می گیرد آنها مهم ترین اجزای کار هستند.

منبع: (قدرت زمان، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت زمان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن