قدرت زمان : تصمیم گیری ها

 قدرت زمان : تصمیم گیری ها
مجموع 5 از 2 رای

تصمیم گیری ها

 قدرت زمان : تصمیم گیری ها

چند نوع تصمیم گیری مهم وجود دارد که در جریان کار مرتب با آن ها برخورد دارید.

  • تصمیم هایی که فقط شما باید بگیرید

این نوع تصمیم گیری ها خاص شما هستند و کس دیگری از عهده آن ها بر نمی آید. بنابراین اجتناب ناپذیر هستند.

  • تصمیم هایی که می توانید به عهده دیگران بگذارید

بعضی از تصمیم ها را می شود به دیگران هم محول کرد. یکی از بهترین راه ها برای رشد دیگران و برای این که کارمندان یا فرزندان تان به موضوعی آگاه شوند و دور اندیشی و خرد و قدرت تشخیص به دست بیاورند واگذاری مسئولیت تصمیم گیری به آن ها است.

  • تصمیم هایی که از عهده شما خارج هستند

نوع سوم تصمیم گیری تصمیم هایی است که از توان تان خارج هستند. اگر این نوع تصمیم ها ضعیف از آب در آینده عواقب بسیار سنگینی خواهند داشت. بعضی از تصمیم ها اگر اشتباه باشند منجر به ور شکستگی یک شرکت می شوند. مثلا گاهی اوقات اگر تصمیم بگیرید که منابع شرکت را به کار خاصی اختصاص بدهید عواقب این کار ممکن است این باشد که آن منابع را برای همیشه از دست بدهید. و چنین تصمیمی آن قدر خطرناک است که به ریسکش نمی ارزد و بنابر این بهتر است هرگز چنین تصمیمی نگیرید. این مثالی از تصمیم گیری برای انجام کاری است که از عهده عواقب آن بر نخواهید آمد.

تصمیم گیری بهتر

در ادامه مطلب دو پیشنهاد کلیدی برای بالا بردن کیفیت تصمیم گیری به شما ارائه می شود:

  • واگذاری مسئولیت تصمیم گیری

تا جایی که ممکن است اختیار تصمیم گیری را وا گذار کنید. به یاد داشته باشید که هر موقع در یک حوزه خاص تصمیمی می گیرید به احتمال قریب به یقین مجبور خواهید بود در ارتباط با آن تصمیم های دیگری هم در آن حوزه بگیرید. در صورت امکان از تصمیم گیری خودداری کنید و آن را به دیگران بسپارید. این کار نه تنها هیچ اشکالی ندارد، بلکه کار درست است زیرا در این صورت به نتیجه درست منجر می شود.

  • برای تصمیم گیری ضرب العجل تعیین کنید

اگر نمی توانید در موردی فورا تصمیم بگیرید، برای آن ضرب الاجل تعیین کنید. برای مثال، اگر کسی به شما مراجعه می کند و نیاز است به او پاسخ بدهید اما اطلاعات تان محدود است و نمی خواهید به او جواب بدهید، می توانید بگویید فعلا نمی توانید جواب بدهید ولی تا پنجشنبه بعد از ظهر این کار را خواهید کرد. سپس به هر ترتیبی شده تا بعد از ظهر پنجشنبه اطلاعات خود را بالا ببرید، تصمیم بگیرید و به او جواب بدهید.

منبع: (قدرت زمان، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت زمان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن