قدرت زمان : بهبود عادت های کاری

قدرت زمان : بهبود عادت های کاری
مجموع 5 از 3 رای

قدرت زمان

قدرت زمان : بهبود عادت های کاری

“انسان مخلوق شرایط نیست: شرایط مخلوق انسان هستند. ما موجوداتی آزاد و از هر چیزی قدرتمندتر هستیم.” بنجامین دیزرائیلی

در هر حوزه ای که تلاش می کنید، عادت های خوب کاری تان پا به پای موفقیت شما پیش می روند. هیچ چیز سریع تر از اینکه فرد قابل اعتماد و خوبی باشید نمی تواند توجه کسانی را که در سازمان مقام شان از شما بالاتر است به شما جلب کند. نحوه کار کردن شما کیفیت و کمیت پاداش هایی را که نصیب تان می شود تعیین می کند. کیفیت کار کردن شما میزان درآمد، کارایی و احترام تان را در سازمان و همچنین رضایت واقعی حاصل از کارتان را تعیین می کند. متاسفانه اکثر مردم خوب کار نمی کنند. آن ها فاقد انضباط و تمرکزند و خیلی راحت از مسیر اصلی شان منحرف می شوند.

این افراد حداکثر با ۵۰ درصد ظرفیت شان کار می کنند. باعث تاسف است که ظاهرا هم نمی دانند چطور باید روش کارکردن شان را تغییر بدهند و این کار مثل حرف زدن به یک زبان جدید است، حتی اگر بخواهند هم بدون آموزش نمی دانند چطور باید این کار را انجام دهند. در مورد عادت های ضعیف کاری اکثر تقصیرها به نظام آموزشی، نگرش معلم ها نسبت به هدف های تحصیلی و نگرش والدین نسبت به انجام تکالیف برمی گردد. اگر انسان ده تا دوازده سال یا حتی پانزده سال درس بخواند و هرگز یاد نگیرد که چطور کارش را خوب انجام بدهد، جای تعجب ندارد که وقتی وارد بازار کار بشود نتواند کارش را خوب انجام بدهد و با مشکل روبرو می شود. 

روی مهمترین هدف تان تمرکز کنید

برای اینکه تمرکز داشته باشید باید در مورد دستاورد مطلوب تان و اولویت بندی لازم برای رسیدن گام به گام به آن دیدگاه روشنی داشته باشید. وقتی به تمرکز فکر می کنید باید یک عکاس را در نظر بگیرید که لنز دوربینش را روی موضوع اصلی عکس متمرکز می کند. برای اینکه در کارتان واقعا کارایی داشته باشید باید مرتب لنزتان را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که دارید روی چیزی که بیشترین اهمیت را برای رسیدن به مهم ترین هدف تان دارد کار می کنید.

“بدترین نوع اتلاف وقت این است که کار به کلی بی مورد را به بهترین وجه انجام دهید.”

انرژی هایتان را متمرکز کنید

متمرکز کردن انرژی هایتان یعنی اینکه بتوانید صد درصد وظیفه ای را که بر عهده گرفته اید به انجام برسانید. تمرکز یعنی برای رسیدن از جایی که هستید به جایی که می خواهید برسید، بدون انحراف یا حواس پرتی، روی یک خط کاملا مستقیم حرکت کنید. تمرکز مستلزم این است که بدون منحرف شدن از مسیر اصلی و پرداختن به کارهای کم اهمیت تر وظیفه اصلی تان را دنبال کنید. در ادبیات یونان باستان حکایتی است درباره مسافری که پیرمردی را در میانه راه ملاقات می کند و از او در باره رسیدن به کوه المپ سؤال می کند.

پیرمرد که از قضا سقراط است به او جواب می دهد:

«اگر واقعا می خواهی به کوه المپ برسی کافی است اطمینان پیدا کنی هر گامی که بر میداری به سمت کوه المپ است.»

اگر شما هم می خواهید به هدف هایتان برسید باید مطمئن باشید هر کاری که انجام می دهید شما را به آن سو هدایت می کند. تنها همین اطمینان، کیفیت و کمیت آنچه را که هر روز انجام می دهید به میزان قابل ملاحظه ای افزایش خواهد داد.

منبع: (قدرت زمان، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت زمان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن