قدرت زمان : اولویت بندی درست

قدرت زمان : اولویت بندی درست
مجموع 5 از 1 رای

اولویت بندی درست

قدرت زمان : اولویت بندی درست

“موفقیت یعنی هدایت همه نیروهای پراکنده به سوی یک کانال واحد.”  جیمز آلن

توانایی شما در تعیین اولویت اهداف، وظایف و فعالیت هایتان کلید کارایی فردی شماست. این کار آسانی نیست. تمایل طبیعی انسان سنگین گرفتن وظایف سبک و تلاش برای انجام وظایفی است که اکثر مواقع اصلا ضروری نیستند. لازم است شنا کردن بر خلاف این جریان طبیعی را یاد بگیرید و قانون راحت طلبی را زیر پا بگذارید و روی وظایفی تمرکز کنید که واقعا در زندگیتان تفاوت ایجاد می کنند. راه های زیادی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید اولویت های زندگی تان را تعیین کنید. مجموعه ای از روشهای فکری وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید وظایف مربوط را از نامربوط، وظایف مهم را از وظایف اضطراری و فعالیت هایی را که پیامدهای بلند مدت دارند از کارهای تفریحی، آسان و با لذت فوری تشخیص دهید.

با ارزش هایتان شروع کنید

برای تعیین اولویت هایتان ابتدا باید از ارزش هایتان شروع کنید. چیزی که برای شما اهمیت واقعی دارد. در میان تمام موضوع های مهم کدام بیشتر از همه برایتان اهمیت دارد؟ به چه چیز اعتقاد دارید؟ به چه چیز پایبند هستید؟ برای رسیدن به سطح بالای کارآمدی، شفاف کردن ارزش ها قبل از تعیین اولویت های زندگی شخصی و حرفه ای بسیار حائز اهمیت است.

اوج عملکرد فقط موقعی با عزت نفس عالی همراه می شود که فعالیت هایتان و ارزش هایتان با هم سازگار باشند. تنها موقعی واقعا احساس خوشبختی خواهید کرد که باورها و آنچه انجام می دهید بر هم منطبق باشند. از سوی دیگر، عدم سازگاری یا عدم توازن بین ارزش ها و فعالیت هایتان باعث فشار روحی، ناراحتی و نارضایتی می شود. هر زمان که فعالیت های بیرونی تان با باورهای درونیتان سازگاری ندارد فشار روحی و تنش را تجربه می کنید. بنابراین نقطه شروع برای رسیدن به اوج عملکرد این است که بر اساس ارزش هایی که دارید مهمترین اهداف و وظایف تان را تعیین کنید.

آزادی انتخاب

انسان را «موجود انتخاب کننده» نامیده اند، یعنی موجودی است که قدرت انتخاب دارد. شما همیشه به نوعی در حال انتخاب هستید؛ همیشه در حال انتخاب هستید بین چیزی که برایش ارزش زیادی قائلید و چیزی که برایش ارزش کمتری قائلید. اگر انتخاب غلطی داشته باشید که برخلاف ارزش های واقعی تان باشد دچار ناامیدی، کم کاری و در نهایت شکست خواهید شد.

بهترین راه تعیین ارزش هایتان نگاه کردن به اعمالی است که انجام می دهید. شما معمولا اعمالتان را هماهنگ با آنچه که در آن لحظه برایتان بیشترین اهمیت را دارد تنظیم می کنید. آنچه به زبان می آورید، آرزو دارید، یا به آن امید دارید یا اینکه قصد آن را دارید اهمیت ندارد. تنها آنچه که انجام می دهید گویای ارزش ها و اعتقادات واقعی شماست. برای اینکه خودتان را بشناسید به رفتارتان نگاه کنید، بخصوص به نحوه گذراندن وقتتان. بهترین راه تعمق و اندیشیدن به ارزش ها و اولویت های واقعی تان در هر حوزه ای همین است. انتخاب های شما به دیگران و خودتان شخصیت واقعی تان را نشان میدهد.

منبع: (قدرت زمان، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت زمان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن