علاقه تان را پیدا کنید

علاقه تان را پیدا کنید
به این مقاله امتیاز دهید

علاقه
در مورد کاری که می کنید، علاقه به خرج دهید

این همان کلیدی ست که همه روی اش متمرکز می شو و معتقدند تنها چیزی ست که اهمیت دارد. این طور نیست. اشتباه نکنید. این فقط یک کلید است؛ ولی در ضمن، همان کلیدی ست که باید بیشتر از همه حواستان به آن باشد. شنیده ام که مردم همیشه می گویند: ولی من علاقه ای به کارم ندارم. (موقع خواندن این جمله از صدایی زیر و جیغ مانند استفاده کنید). میدانم که فکر می کنید باید یک زندگی با کیفیت و پر از هیجان بی وقفه داشته باشید، می دانم این چیزی ست که مردم به شما می گویند. ولی این جوری اتفاق نمی افتد. می پرسید: «آره، ولی در مورد آدمهای مشهوری مثل بونو، برانسون و آپرا چطور؟» به من اعتماد کنید.

اگر نگاهی به کارنامه ی کاری شان بیندازید، دیگر فکر نمی کنید ۹۵ درصد مواقع خوش میگذرانند. اشتباهی که مردم می کنند این است که بر اساس حالت «روی صحنه»ی آدمهای مشهور قضاوت می کنند؛ نه دربارهی پشت صحنه ی زندگی واقعی شان. در مورد این موضوع فکر کنید: بونو چند ساعت در روز را روی صحنه و به انجام آن چیزی می گذراند که عاشق اش است؟ یا برانسون چه قدر وقت در نشریات می گذارد تا «کسب و کاری جدید و تحول بخش» را معرفی کند؟ آپرا چطور؟ چند ساعت را جلوی دوربین تلویزیون صرف ماموریت اش می کند؛ یعنی «استفاده از تلویزیون برای تغییر در زندگی مردم»؟ در واقعیت چگونه است؟ خیلی کم (اگر خیلی خوب محاسبه کنیم، ۵ درصد). بقیهی ساعت های عمرشان در جلسات پایان ناپذیر، مذاکرات، بررسی قرارداد، دادگاههای صندلی آرایشگاه، تمرین برنامه، سفر و رفت و آمد می گذرد.

علاقه تان را نسبت به کاری که انجام می دهید، بیش از حد رمانتیک نکنید. درست که آن ۵ درصد زمانی که این آدمها به کارشان می دهند، نسبتا خوب است قبول! خیلی خوب است ولی بدون توجه به کاری که انجام می دهید، بدانید همان هم در اکثر مواقع، خسته کننده است. هیچ چیز همیشه عالی نیست. همین الان این فکر را از سرتان بیندازید بیرون. حیرت کردید؟ این موضوع را روی یک برچسب بنویسید و بچسبانید بالای کامپیوترتان: «این کار قرار است ۹۵ درصد مواقع برای ام ناخوشایند باشد». واقعیت را عرض کردم. و این فقط نظر من نیست. بگذارید تیتری از وال استریت ژورنال را به استدلال ام اضافه کنم: «آن کاری را می کنید که دوستاش دارید؟ شاید هم نه. به کارآفرینان احتمالی گفته می شود که بروند دنبال علاقه شان. این کار شاید راه خوبی باشد برای از بین بردن علاقه تان.» کار، قرار است ۹۵ درصد اوقات ناخوشایند باشد. اما آن ۵ درصد دیگر خیلی محشر است.

منبع: دیوانگان ثروت ساز (دن هاردی)

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن