عامل «شخص شما»

عامل «شخص شما»
مجموع 5 از 2 رای

شما

عامل «شخص شما»

وقتی مسئله محقق شدن هدف مطرح می‌شود؛ اهداف‌تان نیستند که باید رویشان کار شود، بلکه شما هستید که باید روی خودتان کار کنید.

دانستن این مسئله بسیار مهم است. باید بدانید که در زندگی، آن چیزی که می‌خواهید، به‌دست نمی‌آورید؛ بلکه آن‌طور که هستید، در زندگی به موفقیت می‌رسید. شما همان میزان موفقیت نصیب‌تان می‌شود که لایقش هستید؛ اما طبیعت انسان این‌طور است که دائم به نتیجه‌ها توجه دارد، نه دلایل آن‌ها.

این مسئله را در زندگی‌ام دیده‌ام که مردم از ازدواج‌شان شکایت می‌کنند، سپس از هم جدا می‌شوند. به طرز عجیبی هم، در رابطه بعدی خود به همان مشکلات برمی‌خورند؛ اما چرا؟ چون آن‌ها به مشکل اصلی پی نبرده‌اند. نفهمیده‌اند که رفتارهای خودشان باعث تکرار همان نتایج شده است.

این مهم‌ترین مفهومی است که باید درک کنید. ثروت، ازدواج، پول، تخصص و … مشکل نیست، مشکل خود شما هستید.

شناخت شما از خودتان مثل یک ترموستات عمل می‌کند. دقیقا همان‌طور که ترموستات یک نقطه کاری دارد، شما هم همین‌طور هستید. این نقطه ارزشی است که برای خود قائلید. ترموستات این‌طور کار می‌کند که اگر دما از نقطه کار بیشتر یا کمتر باشد، آن را به نقطه کارش برمی‌گرداند.

این واقعیت زندگی ماست. اگر برای خودتان ارزش زیادی قائل نباشید، یعنی نقطه کارتان پایین است و اگر ارزش‌تان نزد خودتان زیاد باشد، یعنی نقطه کارتان بالا است. هیچ وقت پول بیشتری نسبت به نقطه کارتان کسب نمی‌کنید. در ارتباطات نیز همین‌طور است. نقطه کارتان به ارزشی که برای خودتان قائل هستید، بستگی دارد.

اگر روابط، ثروت یا سلامت‌تان ناگهان خیلی خوب شود، ترموستات شما را پایین می‌کشد. روان‌شناسان به این رفتار خودتخریبی می‌گویند. تا به حال شده است که در رابطه‌ای فقط به این دلیل که همه چیز خیلی خوب پیش می‌رود، احساس ناراحتی کنید؟ به دنبال عیبی در آن فرد هستید، چون باور ندارید در این فرد عشق و شادی واقعی اتفاق بیفتد. برای همین است که در مسابقه‌های تلویزیونی، شخصی ناگهان تمام امتیازاتش را از دست می‌دهد و به مرحله اول برمی‌گردد.

جیم ران: «اگر شما یک میلیون دلار ببرید، باز هم اولین کاری که باید انجام دهید، میلیونر شدن است.»

به همین دلیل است، افرادی که هدف‌شان کاهش وزن است؛ وقتی رژیم می‌گیرند و وزن کم می‌کنند باز به همان وزن اولیه برمی‌گردند یا حتی وزن‌شان از سابق هم بیشتر می‌شود. اما چرا؟ چون آن‌ها به صورت موقتی وزن کم کرده‌اند و نقطه کار بدن‌شان را عوض نکرده‌اند. پس ترموستات بدن‌شان راه افتاده و آن‌ها را به وزن سابق می‌رساند.

عجیب ولی درست است. شما فقط می‌توانید آنچه ارزشش را دارید، داشته باشید. 

کلید ارتقا نقطه کار شما، خود ارزشمندی، عزت‌نفس، نقشه ذهنی و نگرش‌تان است. در واقع کلید ارتقا نقطه‌کار شما شخصیت‌تان است. وقتی نقطه کار شما بالا برود، هرچیزی در زندگی‌تان وجود دارد با آن ارتقا می‌یابد.

(منبع: امسال تکرار نخواهد شد، دارن هاردی)

در ادامه مقالات خلق بهترین سال زندگی همراه ما باشید …


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن