شکایت کافی ست!

شکایت کافی ست!
مجموع 5 از 2 رای

شکایت کافی ست

شکایت کافی ست !

بعنوان یک پدر، مطلب قابل توجهی که که از روز تولد فرزندانم آموخته ام این است که: بچه و شکایت دو جزء جدایی ناپذیر هستند! از روزی که به این دنیا می آیند به دنبال هر نیازی که دارند گریه و شکایت می کنند تا روزی که به نوجوانی می رسند و از خوب نبودن ضبط صوت خود شکایت می کنند! شاید برای ما پدر مادرها این مورد به یک آرزو تبدیل شده است که حتی یک روز را هم بدون شکایت نگذرانده ایم.

روزی یکی از دوستانم به من گفت بچه ها و سایر اعضای خانواده به دلیل اینکه احساس راحتی زیادی با ما می کنند، مدام شکایت می کنند! وقتی در این مورد فکر کردم، دیدم من گاهی آرزو می کنم کاش خانواده ام تا این حد با من راحت نباشند! شرط می بندم شما هم گه گاه همین احساس را دارید.

وقتی به خود مساله ی شکایت کردن دقیق می شوید به این نتیجه می رسید که: اول اینکه شکایت کردن دیگران باعث ایجاد استرس می شود و ما را نیز تشویق به شکایت می کند.

تصور کنید هوای بیرون گرم است و من نیز احساس ناراحتی می کنم؛ در همین حال یکی از دخترانم شروع به شکایت از گرمی هوا می کند و همین کار ناراحتی من را از هوای گرم بیشتر می کند. امیدوارم که دخترم دست از شکایت بردارد؛ اما او همچنان ادامه می دهد، بالاخره من از شکایت کردن او خسته می شوم و به همسرم شکایت می کنم که “چرا بچه ها همیشه شکایت می کنند!” پس طبق مشاهدات من شکایت، شکایت را به دنبال دارد.

دومین موردی که در مورد شکایت کردن صدق می کند این است که اعتراض کردن به فرایند شکایت، آن را متوقف نمی کند! در واقع انگار آن را بدتر هم می کند و به آنها نیرو و قدرت بیشتری می دهد تا این چرخه ی شکایت را ادامه دهند.

من تصمیم گرفتم در این راستا قدمی بردارم، به جای شکایت از شکایت ها، با آنها بعنوان جزء لاینفک زندگی کنار می آیم. با اجرای این کار شکایت ها دیگر مثل گذشته من را از پای درنمی آورند و در نتیجه ی عدم واکنش من به آنها، از میزان شکایت ها کاسته شده است.

این توصیه ی من ساده است: هرچند انجام این کار در ابتدا مشکل به نظر می رسد و حتی شاید شکایت ها صحیح به نظر برسند؛ اما سعی کنید این جریان را متوقف کنید. فکر می کنم اگر خود شما از شکایت کردن دست بردارید، شکایت هایی را نیز که اجبارا باید گوش دهید به تدریج محو و کم رنگ می شوند. مطمئن باشید این کار مفید واقع می شود.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن