به استقبال تغییرات بروید

به استقبال تغییرات بروید
مجموع 5 از 3 رای

به استقبال تغییرات بروید

به استقبال تغییرات بروید

همه چیز در حال تغییر است. از بدون و ظاهر فیزیکی گرفته، تا خانه و بزرگ شدن فرزندان همه چیز در حال تغییر است. به همین دلیل استقبال از تغییرات، به خصوص در خانه و خانواده بسیار مهم است. پسر چهار ساله ای که اکنون در آغوش شماست وقتی به سن هجده سالگی برسد کاملا تفاوت خواهد کرد.

به طور کلی می توانیم دو نوع برخورد کلی با تغییرات داشته باشیم:

اول، با آن بجنگیم و در برابرش مقاومت کنیم.

دوم، تسلیم شویم و از آن استقبال کنیم.

بیشتر مردم راه اول را انتخاب می کنند و با تمام قوا در برابر آن مقاومت می کنند. آنها با افزایش سن، تغییر سنت های خانوادگی، تغییر دیدگاه فرزندان و همه ی تغییرات بزرگ دیگر مبارزه می کنند. اما تغییر یکی از امور بدیهی و مسلم زندگی است و مبارزه با آن، شکست صد در صد را در پی دارد.

با مقاومت در برابر تغییرات اجتناب ناپذیر، غم و دردی بینهایت برای خود ایجاد می کنیم و زمینه های شادمانی را از دست می دهیم. من افراد زیادی را دیده ام که وقت و انرژی زیادی را صرف ترس و هراس از تولد چهل یا پنجاه سالگی خود کرده اند. با سپری کردن عمر با این ترس گویی سال های پیش از آن را از دست داده اند و تمام توجه خود را به افزایش سن داده اند.

عده ای دیگر از بزرگ شدن و مستقل شدن فرزندانشان ترس دارند و قدر دو سال آخری را که کنار آنها هستند را نمی دانند. بعضی دیگر هم از تغییرات در سنت های خانوادگی، تغییر در روش مراسم شکرگزاری یا پیشنهاد برای اجرای مراسم عید در محلی جدید یا موارد دیگری که وضعیت موجود را دگرگون می کند، افسرده و پریشان می شوند.

منظور من این نیست که چشم و گوش بسته تسلیم این تغییرات شوید مثلا برای مراقبت از سلامت خود تلاشی نکنید یا برای حفظ سنت های شادی بخش فعالیتی نکنید. خیر، منظور من ممانعت از بروز احساس ناراحتی و درماندگی ناشی از تغییرات است که هیچ کنترلی بر آن ندارید.

در زمان حال زندگی کنید، جلو بروید و از دورانی که در آن هستید لذت ببرید، وقتی به مرحله ی بعدی هم رفتید باز هم از آن کاملا لذت ببرید. قلب خود را نسبت به آنچه پیش روی شماست باز کنید.

وقتی به استقبال تغییرات می روید، دری را به روی وجودی بسیار صلح آمیزتر می گشایید. به جای اینکه بر این امر پافشاری کنید که زندگی فقط یک راه و روش خاص دارد، سفری را در خود شروع کنید که منتهی به پذیرش و قدرشناسی شما از هر مقطع و مرحله ی تغییر می شود. در نتیجه زندگی را مانند ماجرایی خواهید یافت و هر قدم آن را خاص و مهم خواهید دانست.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن