شتاب بخشی در اثر مرکب: فراتر از انتظارات ظاهر شوید

شتاب بخشی در اثر مرکب: فراتر از انتظارات ظاهر شوید
مجموع 5 از 6 رای

شتاب بخشی در اثر مرکب

شتاب بخشی در اثر مرکب: فراتر از انتظارات ظاهر شوید

اُپرا وینفری مشهور است به استفاده از این اصل. او با سخاوت و توانایی اش در زندگی کردن و کار کردن بالاتر از استانداردهای دیگران، ورای انتظارات دیگر ظاهر شده است.

وقتی صحبت از اپرا می شود، می دانیم که باید منتظر کمی هیاهو باشیم… ولی او در یکی از برنامه هایش، همه را غافلگیر کرد. بیایید برای یک دقیقه به آن زمان برگردیم…

۲۷۶ تماشاچی آن برنامه به این دلیل انتخاب شده بودند که دوستان یا اعضای خانواده شان به برنامه ی اپرا نامه نوشته و گفته بوند که هر کدام از آنها به شدت به یک ماشین جدید احتیاج دارند. اپرا برنامه را شروع کرد و ۱۱ نفر از حضار را روی صحنه آورد و به هر کدام از آنها یک ماشین پونتیاک جی ۶ داد.

بعد، غافلگیری واقعی: او از انتظارات دیگران فراتر رفت و جعبه هایی را بین باقی تماشاچی ها تقسیم کرد و گفت یکی از این جعبه ها، حاوی سوییچ ماشین دوازدهم است. اما وقتی تماشاچی ها جعبه ها را باز کردند، همه شان با یک دسته کلید مواجه شدند. اپرا جیغ می زد: “همه ماشین می گیرند! همه ماشین می گیرند!”

هرچند شاید این مشهورترین کارش باشد، ولی اپرا در بیشتر کارهایی که می کند، رفتن به ورای انتظارات را ادامه می دهد. ممکن است بگویید خب که چی، او اپراست ، البته که می تواند چنین کارهایی را بکند. ولی واقعیت این است که آدم های زیادی در موقعیت مشابه اپرا هستند که می توانستند چنین کارهایی بکنند، ولی نکردند. اپرا این کار را می کند و همین است که او را تبدیل می کند به اپرا. این درس را از او یاد بگیرید که شما می توانید در هر جنبه ای از زندگی تان، بیشتر از آن چیزی که از شما انتظار می رود، انجام دهید.

وقتی می خواستم به همسرم جورجیا پیشنهاد ازدواج بدهم، می توانستم کاری را انجام دهم که از من انتظار می رفت، یعنی با پدرش ملاقات کنم و از او اجازه بگیرم. در عوض تصمیم گرفتم احترام زیادی به پدرش بگذارم و متن صحبت های مربوط به خواستگاری ام را به زبان پرتغالی تهیه کنم. من از خواهر جورجیا خواستم که متن حرف هایم را ترجمه کند.

پدرش زبان انگلیسی را خوب می فهمید، ولی زیاد با آن راحت نبود. در حالیکه دسته گلی در دستانم داشتم، وارد خانه شدم و بعد به پدرش متنی را که حفظ کرده بودم؛ گفتم، خوشبختانه او با ازدواج مان موافقت کرد!

ولی من به این کار هم بسنده نکردم. با پنج برادر او هم تماس گرفتم و خواستم تاییدشان را برای پیوستن ام به خانواده شان بگیرم. نکته اینجاست که جورجیا بعدها به من گفت یکی از خاص ترین جنبه های خواستگاریم این بوده که چقدر به پدرش احترام گذاشته بودم و در ضمن با همه ی برادرانش تماس گرفته بودم و علاوه بر این، از خواهرش خواسته بودم به من زبان پرتغالی یاد دهد. همین ها کارم را خیلی خاص کرد. نتیجه ی آن تلاش اضافی، به طور شگفت انگیزی پرداخت شد.

در کجای زندگی تان وقتی به نقطه ی محدودیت می رسید، می توانید فراتر از انتظارات ظاهر شوید؟ یا در کجا می توانید باعث شگفتی بقیه شوید؟ این کار، تلاش اضافی خیلی زیادتری نمی خواهد، ولی همین کمی تلاش بیشتر، نتایج تان را چند برابر می کند. خواه با مشتریان بیشتری تماس بگیرید، به مشتریان فعلی خدمات بهتری بدهید، تیم تان را تشویق کنید، به همسرتان محبت بیشتری کنید، بیشتر وزنه بزنید، زمانی را با فرزندان تان بگذرانید و …

چه کاری ست که می توانید کمی بیشتر انجام دهید که فراتر از انتظارات می رود و نتایج تان را شتاب می دهد؟

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندگی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن