سوگلی باشید و به سوگلی ها بپیوندید

سوگلی باشید و به سوگلی ها بپیوندید
مجموع 5 از 1 رای

سوگلی باشید و به سوگلی ها بپیوندید

هر رئیس یک سوگلی برای خود دارد. می دانم نباید نه آنها و نه ما، این ویژگی را داشته باشیم، ولی این یکی از خصلت های انسان هاست. اغلب اوقات این اتفاق می افتد، چون ما و آنها هم انسانیم. حتی والدین هم هر چند که اقرار نمی کنند ولی در میان فرزندان خود سوگلی دارند.

در این قانون دو بخش وجود دارد:

  • اگر تبعیض وجود دارد، که وجود خواهد داشت، یقین پیدا کنید که سوگلی رئیس هستید.
  • یقین حاصل کنید که سوگلی های دیگر را در بخش های مختلف اداره می شناسید.

اگر رئیسی دارید که مایل است نورچشمی داشته باشد، می توانید سیستم را برهم بزنید، یا سعی کنید نورچشمی او باشید و اگر نورچشمی شدید، لطفا به رخ دیگر همکاران نکشید. آن را محو نگه دارید. متواضع باشید و هرجا اعتراف نکنید. فروتن باشید و طوری رفتار کنید که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است.

سوگلی شدن بستگی به مهارت، حضور دائم، محبوبیت، هوش، تخصص، تجربه، جذابیت، خوش خلقی و گیرایی شخصی دارد. هرگز نباید بستگی به خودشیرینی، تملق، چاپلوسی، تظاهر، خوش رقصی، بادمجان دور قاب چینی افراد پیدا کند.

شما باید نورچشمی بودن را کسب کنید، نه اینکه راهی برای رسیدن به آن باز کنید. اگر در جستجوی راه های مختلف بر بیایید همکاران تان از شما متنفر خواهند شد. ولی ذاتا اگر شایسته ی آن باشید، چون قابل اعتماد، صادق و کارآمد هستید، همکاران تان با این قضیه کنار خواهند آمد.

مشخص کردن سوگلی های قسمت های دیگر، باید کار راحتی باشد، با آنها کاملا شبیه شما رفتار می شود.

آنها:

  • اولین ردیف نوبت های تعطیلات را تصاحب می کنند.
  • قابل اعتماد و محرم اسرارند.
  • به جلسات دعوت می شوند.
  • معتبرترین پست ها را می گیرند.
  • رئیس به جای آنکه با آنها پرخاش کند، صحبت می کند.

زمانی که آنها را مشخص کردید، رفاقت را با آنان آغاز کنید. به این طریق از اوضاع و احوال باخبر می شوید. گوش شنوای روسای دیگر در بخش های مختلف باشد و به از ما بهتران بپیوندید. از سوی دیگر، اگر واقعا مخالف تبعیض هستید، هیچ یک از این کارها را انجام ندهید.

(منبع: قانون موفقیت در بازار کار، ریچارد تمپلر)

ادامه مقالات موفقیت در بازار کار را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن