زبان بدن : ۱۰ روش برای تشخیص فریب (۵)

زبان بدن : ۱۰ روش برای تشخیص فریب (۵)
مجموع 3.7 از 3 رای

زبان بدن

زبان بدن : ۱۰ روش برای تشخیص فریب (۵)

  • به حداقل رساندن حرکات دست

یکی از روش های تشخیص دروغ، نحوه ی استفاده ی افراد از دست هایشان است؛ زیرا اکثر افراد به این امر واقف نیستند. وقتی بیش از اندازه هیجان زده اید، ممکن است دست هایتان را تکان دهید یا محکم به هم بکوبید بدون اینکه دقیقا متوجه کار خود باشید. وقتی دروغ می گویید، که مطمئنا هیچ گاه این کار را انجام نمی دهید، ناخودآگاه احساس می کنید دست هایتان شما را لو می دهند، بنابراین آنها را پنهان می کنید.

ممکن است دست ها را زیر بغل خود قرار دهید، داخل جیب فرو ببرید (جایی که ممکن است صدای جیلینگ جیلینگ کلید و سکه هایتان را دربیاورید)، یا حتی روی آنها بنشینید. وقتی هیچ یک از این راه حل ها جواب نداد، ممکن است با یک دست، دست دیگرتان را محکم بگیرید. هر کاری که با دست هایتان بکنید، فرد بیننده متوجه آن می شود. همچنین ممکن است کف دست هایتان را به سمت بالا نگه دارید و درماندگی خود را نشان دهید. در این حالت دست ها هیچ مسئولیتی در قبال آنچه دهان می گوید نمی پذیرند.

مردی که دروغ می گوید، تمایل دارد دست هایش را بی حرکت بگذارد. از حرکاتی که معمولا برای تاکید بر یک سخن و نشان دادن آن و یا تایید یک ایده به کار می رود استفاده نمی کند یا استفاده از این حرکات را به حداقل می رساند. بر عکس زنی که در حال دروغ گفتن است تمایل دارد از دست هایش بیشتر از حد معمول استفاده کند. گویی او با مشغول کردن دست هایش توجه فرد را از آنچه در حال وقوع است منحرف می کند.

  • به حداکثر رساندن لمس بدن

افراد دروغگو به دلیل احساس اضطراب شان در تلاش برای آرام کردن و دلگرمی دادن به خود، بدن شان را نوازش می کنند. آنها قسمت های خاصی از بدن را طوری لمس می کنند که گویی راه خروج اطلاعات را می بندند یا از بیرون آمدن آن جلوگیری می کنند. وقتی دست کشیدن بیش از حد به چانه، زبان زدن به لب ها، فشردن آنها روی هم، خاراندن ابرو و مرتب کردن موها با توجه به شرایط موجود در نظر گرفته شوند، بالقوه نشانه های افشاگرانه ای هستند که می گویند یک جای کار ایراد دارد.

ور رفتن با گوش: آدم فریبکار لاله ی گوشش را می کشد و پشت گوشش را می مالد و برای رسیدن به آرامش از طریق لمس بدن حتی ممکن است انگشت اشاره اش را وارد سوراخ گوشش کند.

کشیدن یقه یا خاراندن گردن: وقتی کسی چیزی را پنهان می کند معمولا یقه اش را می کشد یا گردنش را می خاراند. این عمل در نتیجه ی احساس خارشی انجام می شود که به علت افزایش فشار خون در بافت های ظریف گردن ایجاد می شود. وقتی کسی در حال دروغ گفتن است و احساس می کند شما بو برده اید، فشار خونش بالا می رود و در نتیجه اندکی عرق روی گردنش می نشیند. میل شدیدن به کاهش هیجان، فرد را به کشیدن یقه یا دست کشیدن روی گردن سوق می دهد. خاراندن گردن به طوری که انگشت اشاره تا پنج بار روی گردن کشیده شود نشان دهنده ی بی اعتمادی و تردید است.

مالیدن بینی: دست کشیدن های متوالی و سریع به زیر بینی یا لمس فوری و نسبتا نامحسوس آن ممکن است نشان دهنده ی این باشد که فرد در حال دروغ گفتن است. با این حال، مانند سایر نشانه های احتمالی فریبکاری باید دقت لازم را در تفسیر این حرکت به خرج دهید. ممکن است فردی به دلایل بهداشتی نیاز داشته باشد سریع بینی خود را پاک کند.

دست ها و پاهای ضربدری: این ها نشانه های دیگری از پنهان کردن افکار و عواطف اند. مثل همیشه برای تفسیر دقیق زبان بدن باید نشانه ها را با توجه به شرایط در نظر بگیریم تا پیام شخص را اشتباه معنا نکنیم.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن