زبان بدن : نشان دادن راحتی یا عدم راحتی

زبان بدن : نشان دادن راحتی یا عدم راحتی
مجموع 5 از 1 رای

زبان بدن

زبان بدن : نشان دادن راحتی یا عدم راحتی

میزان دوری یا نزدیکی و زاویه ی قرار گرفتن شما نسبت به فرد دیگر نشان می دهد که تا چه حد با او راحتید. وقتی در بین دوستانی که با آنها راحتید حضور دارید، احتمالا نزدیک به هم می نشینید. بدن شما به سمت آنها متمایل می شود و ارتباط چشمی دارید. وقتی میان افرادی حضور دارید که ترجیح می دهید با آنها نباشید، زاویه ی قرارگیری شما خلاف جهت آنهاست. در این وضعیت از تماس چشمی پرهیز می کنید و عقب می کشید. واضح است که نمی خواهید ارتباط برقرار کنید.

قرار دادن فاصله و اشیا میان خود و دیگری می تواند به گفتگویی عذاب آور منجر شود. اگر بیش از اندازه دور بایستید، ممکن است خشک و سرد به نظر برسید و اگر خیلی نزدیک شوید شاید شما را به دید مزاحم نگاه کنند. بعضی از افراد دوست دارند بین خود و دیگران شیئی قرار دهند یا با فاصله از آنها بایستند.

آنها با این کار احساس امنیت کرده و فرصتی پیدا می کنند تا واقعا یا در ظاهر، فرد دیگر را از پشت آن مانع زیر نظر بگیرند. بعضی دیگر دوست دارند فورا به طرف مقابل نزدیک شوند. آنها می خواهند خود را به او بچسبانند و با او ارتباط برقرار کنند.

اگر شانه ی خود را به سمت کسی بچرخانید، به او نشان می دهید که با او راحت نیستید. شانه ی شما مانند مانعی عمل می کند که شما دو نفر را به اندازه ی طول بازو از هم دور نگه می دارد. وقتی کسی پشتش را به شما می کند، راه هر گونه ارتباط را به رویتان می بندد.

یکی از دلایلی که کارمندانی که در دفاتری با دیوار باز کار می کنند، روی کامپیوتر خود عکس یا گلدان یا سمبل خوش شانسی قرار میدهند، این است که بین خود و دیگران فاصله ایجاد کنند. وقتی افراد مجبورند نزدیک به هم بنشینند، به هر طریقی که می توانند بین خود و دیگران مانع قرار می دهند.

فضای باز میان افراد باعث دسترسی راحت آنها به یکدیگر می شود. گاهی می بینید فردی از پشت میزش با طرف مقابل دست می دهد، بدون آنکه میز مانعی برای این کار باشد. مربیان و آموزگاران و مدرسان اغلب ترجیح می دهند به منظور برقراری ارتباط با شنوندگان خود در محیطی باز کار کنند.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن