زبان بدن : سایر حریم ها

زبان بدن : سایر حریم ها
مجموع 5 از 1 رای

زبان بدن

زبان بدن: سایر حریم ها

علاوه بر حریم هایی که در مقاله ی گذشته گفتیم، یک سری حریم های خصوصی و شخصی دیگر نیز وجود دارد:

فضای درونی: که مربوط به افکار و احساسات درونی شماست.

نزدیک ترین فضای بیرونی: که مربوط به دوستان و خانواده و همکاران صمیمی است.

فضای عمومی: دنیای بزرگ تری که در آن با انسان های گوناگونی سر و کار دارید.

افرادی که از تنهایی خود لذت می برند و ترجیح می دهند از دیگران کناره بگیرند، نیازهای کمی دارند. این افراد در مقایسه با کسانی که خود را با مردم احاطه کرده اند و زندگی شان را با فعالیت های اجتماعی پر می کنند، زندگی آرام تر و ساده تری دارند.

کسانی که در زندگی بی اندازه به دنبال مشغولیت و سرگرمی اند، برای جای دادن همه ی افراد و لوازمی که لازمه ی یک زندگی اجتماعی پر از فعالیت هستند، به فضا نیاز دارند. شخصیت این افراد دامنه ی وسیعی از فضا را می طلبد.

کسی که با افراد زیادی که بیشتر وقت او را می گیرند سر و کار دارد، برای تفکر عمیق گاهی به فضای درونی خود پناه می برد. مدیران و سیاستمداران و والدین پر مشغله و افراد حرفه ای، همچنین افراد مشهور حاضر در همه جا، برای شارژ مجدد باتری خود به فرصتی برای تنها بودن نیاز دارند.

شخصیت های بزرگ با حرکات شان فضای خود را پر می کنند. برای مثال این افراد در مقایسه با کسانی که شخصیت های آرام تری دارند، بازوهای خود را با فاصله ی بیشتری از بدن شان نگه می دارند. اشارات آنها دقیق است و هدفمند حرکت می کنند. افرادی که از لحاظ شخصیتی بیشتر درون گرا هستند، از حرکات و اشارات کمتر و کوچک تری استفاده می کنند.

فضا همچنین با مقام اجتماعی مرتبط است. روسای جمهور و سهام داران اصلی و مدیرعامل ها عملا به مقادیر عظیمی از امکانات، از جمله فضا، نیازمندند تا بتوانند انتظارات مربوط به مقام اجتماعی خود و دیگران را برآورده کنند.

می توانید از طریق میزان فضایی که فرد نیاز دارد، موقعیت اجتماعی او را حدس بزنید. هرچه فرد به فضای بیشتری نیاز داشته باشد و این فضا برای او فراهم شود، مقام او بالاتر است.

اینکه چه دیدی نسبت به فضای خود دارید و آن را چگونه تعریف می کنید، واکنش مردم را تعیین می کند. اگر در این زمینه که فرد تا کجا می تواند به قلمروِ شما وارد شود صریح باشید، شناخت شما و رفتارهای مطابق با آن برای دیگران آسان تر می شود.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن