زبان بدن : نمایش مالکیت

زبان بدن : نمایش مالکیت
مجموع 5 از 3 رای

زبان بدن

زبان بدن : نمایش مالکیت

چه در حال محافظت از اموال خود باشید، چه حاکمیت یا فرمان برداری خود را به نمایش بگذارید، در هر صورت نحوه ی اشغال کردن فضای تان بیانگر نگرش شماست. وقتی به چیزی دست می زنید انگار می گویید: “این مال من است” و زمانی که از چیزی روی برمی گردانید، مثل این است که می گویید: “نه ممنون”.

وقتی دست های تان را برای هدایت و راهنمایی یک فرد بکار می برید، در واقع او را کنترل می کنید. وقتی آنچه را که متعلق به خود می دانید لمس می کنید، رفتارتان سلطه آمیز می شود. وقتی فردی را با دست راهنمایی می کنید یا او را با گذاشتن دست تان بر پشتش هدایت می کنید یا هنگامی که نزدیک به همسر خود می ایستید و دست خود را روی قسمت بالای بازویش می گذارید، نشان می دهید که آن بخش از دارایی متعلق به شماست.

ویکتوریا بکهام و کاترین زتا جونز، استاد ژست مالکیت زنانه اند. وقتی در کنار شوهران خود می ایستند و یک دست را روی سینه یا بازوی او می گذارند، محال است پیغام این حرکت را متوجه نشوید که می گوید آن مرد متعلق به آنهاست. اموال خصوصی!

گذاشتن دست روی یک شی، نشانه ی رابطه ی مالکیت با آن است. حتی اگر واقعا صاحب آن شی نباشید، با لمس آن رابطه ی سلطه آمیز با آن برقرار می کنید. و در این حالت نشان می دهید که حتی اگر آن شی با شما تعلق ندارد، اما دست کم از لحاظ روان شناسی، صاحب یا اختیاردار آنید.

یکی از دوستانم، به تازگی اولین ماشینش را خریداری کرد. او برای جمع کردن پول آن سخت کار کرده و مدت ها پس انداز کرده بود و به اتومبیلش با شماره ی اختصاصی و چرخ های آلیاژی آن بی نهایت افتخار می کرد. یک روز به منزل ما آمد و از من خواست تا از او در کنار ماشینش عکس بگیرم. در عکس اول، دستش را روی کاپوت آن گذاشت و در عکس دوم به درش تکیه داد. هر دو موقعیت بیانگر رابطه ی قوی او با اتومبیلش و حس مالکیت واقعی اش به آن بود.

لمس یک فرد یا شی، به صورت غیر مستقیم وجود رابطه ای بین شما و آن فرد یا شی را نشان می دهد. شما می توانید با علم به این موضوع، کسی را بترسانید یا بر او مسلط شوید، یا وقتی فردی سعی می کند به همان صورت شما را بترساند یا کنترل کند، قضیه را بفهمید. این ترساندن به خصوص زمانی اتفاق می افتد که کسی چیزی را که متعلق به شماست لمس می کند.

اگر کسی را که نمی شناسید به خانه یا دفتر شما آمد، می توانید با تکیه بر چارچوب در، با حالتی مدعیانه، مالکیت و تسلط خود را نشان دهید.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن