زبان بدن: دست زدن به بینی

زبان بدن: دست زدن به بینی
مجموع 5 از 3 رای

زبان بدن

زبان بدن : دست زدن به بینی

وقتی دست به طرف بینی می رود، یعنی دروغی در حال شکل گیری در ذهن است. فرقی نمی کند که در حال گفتن (مثلا) یک دروغ عمدی باشید، فکری غیرصادقانه در سر داشته باشید، در حالیکه کاملا ترسیده اید تظاهر به شجاعت کنید یا صرفا برای لحظه ای به خود شک کنید؛ در هر حال رفتنِ دست به سمت بینی نیت شما را نشان می دهد.

یک بار که برای پیاده روی رفته بودم بیرون، درباره ی مسائل آن روز فکر می کردم. کم کم متوجه شدم هر بار که از فکری به فکر دیگر می روم، دستم حرکتی واضح را انجام می دهد. خصوصا متوجه این شدم که به بینی ام دست می کشیدم، یعنی همان حرکتی که نشان دهنده ی دروغ گویی یا تردید است. البته هوا سرد و بدن من گرم بود و بینی ام آبریزش داشت؛ برای همین مجبور بودم بینی ام را بگیرم. اما در آن لحظه در این فکر بودم که آیا می توانم سر موعد کاری را انجام دهم در حالیکه کاملا در مورد آن تردید داشتم.

لمس کردن، خود نشانه ی نیاز به قوت قلب است. مالیدن بینی، دست کشیدن سریع به آن یا یک خاراندن ساده واکنش هایی نسبت به حس مورمور شدن هستند که در اثر افزایش جریان خون در بینی هنگام اضطراب بوجود می آید.

برای اینکه دریابید فردی تحت فشار است یا نه، به دست زدنِ او به صورتش دقت کنید.

دست زدن به گونه

دست زدن به گونه نشان دهنده ی بی حوصلگی و بی علاقگی و خستگی است. این کار مانند گذاشتن دست روی بالش است و قبل از آنکه متوجه شوید در حال چرت زدن در سرزمین رویاهایید. در جلسات و سخنرانی ها و رستوران ها افرادی را می بینید که در حالیکه احساسات منفی به درون شان می خزد، سرشان را به دست شان تکیه می دهند.

اگر در حال سخنرانی در یک جلسه ی عمومی متوجه شدید که مخاطبان سرشان را به دست هایشان تکیه داده اند، مسیر صحبت را تغییر دهید. این تغییر، توجه آن را جلب می کند و شما را از مشکل سرهایی که به شکل توده ای عذاب آور در دست ها فرو رفته اند، نجات می دهد.

دست به چانه

تکیه دادن چانه به پشت دست نشانه ی تفکر است: فرد در حال اندیشیدن به چیزی است. اگر انگشت شست زیر چانه قرار گیرد، در حالیکه انگشت سبابه کنار صورت به بالا اشاره کند، یعنی فرد در حال ارزیابی چیزی است. او به سخنان طرف مقابل گوش داده و اکنون مشغول ارزیابی آن است.

عکس های اخیر هیلاری کلینتون او را با ژست ارزیابی در حالی نشان می دهد که چانه را به انگشت شستش تکیه داده است و با انگشت سبابه به بالای آن اشاره می کند. این حالت نشان می دهد که در حال ارزیابی نکات مثبت بحث است.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن