زبان بدن در مصاحبه کاری (۱)

زبان بدن در مصاحبه کاری (۱)
مجموع 5 از 2 رای

زبان بدن در مصاحبه کاری

زبان بدن در مصاحبه کاری (۱)

می دانم، می دانم، این را صد بار یا بیشتر شنیده اید و باز هم در اینجا می خوانید: هرگز فرصت دوباره ای برای ایجاد تاثیر اول نخواهید داشت. اگر تاثیر خوبی بگذارید برنده اید و اگر تاثیرگذاری ضعیفی داشته باشید آن وقت باید مدت ها سخت تلاش کنید تا دوباره پذیرفته شوید.

شرکت در مصاحبه مستلزم آن است که خود را در معرض دید بگذارید. مردم از اولین لحظه ای که شما را می بینند، شروع به ارزیابی شما می کنند. از فرق سر تا نوک پا، شیوه ی آراستن، لباس پوشیدن و لوازمی که برای زیباتر کردن خود به کار می برید، نشانه هایی درباره ی هویت شما و پیامی که می خواهید منتقل کنید می فرستند. زبان بدن و طرز رفتار و حرکات خود را به آن جزئیات اضافه کنید و در کمتر از هفت ثانیه، تاثیر اولیه ایجاد می شود. ممکن است برخی را جذب کنید؛ حال آنکه احتمال دارد بعضی دیگر حتی ذره ای تحت تاثیر قرار نگیرند.

آمادگی برای مصاحبه ای موفق، مستلزم فراهم کردن مقدمات و تمرین است. برای آنکه حس خوبی نسبت به خود داشته باشید و بر خود مسلط باشید، به توصیه های زیر عمل کنید:

  • گرم کردن

هدف از مصاحبه و آنچه می خواهید بدست آورید و اینکه چگونه می خواهید دیده شوید را در ذهن تان مرور کنید. قبل از ورود به ساختمان روی تنفس از شکم تمرکز کنید. صدای خود را گرم کنید؛ مثلا عبارت هایی را زمزمه و آهسته با خود تکرار کنید که واج آرایی دارند. این تمرین ها کمک می کند تا گلویتان باز شود و با صدایتان ارتباط برقرار کنید و سخن خود را واضح تر بگویید. بالا و پایین آوردن شانه ها و چرخاندن سر از سویی به سوی دیگر و تکان دادن دستان و انگشتان به بیرون قبل از ورود به ساختمان، شما را از لحاظ روحی و جسمی و آوایی آماده می کند.

  • مدعی فضای خود شدن

هرجا هستید، آن فضا را مال خود کنید. مالک آن شوید. به خود یادآوری کنید که اگر حق حضور در آن مکان را نداشتید، در آنجا نبودید. باید این پیام را بفرستید که آماده و منتظرید. این نکات را رعایت کنید:

از بردن چیزهای بی مورد و درهم و برهم بپرهیزید. تنها آنچه نیاز دارید همراه تان باشد.

با اعتماد به نفس وارد محدوده ی پذیرش شوید و با مسئول پذیرش با لبخند و کلام مودبانه برخورد کنید. اسم خود و فردی را که برای دیدن او آمده اید بگویید. کت خود را در بیاورید و در صورت امکان از مسئول پذیرش بخواهید آن را جایی نگه دارد.

از محدوده ی پذیرش دور شوید و حتی اگر از شما دعوت به نشستن شد، ایستاده بمانید. صندلی ها باعث می شوند کوچک به نظر برسید و گاهی بلند شدن از روی آنها دست و پاگیر است. اگر احساس راحتی نمی کنید، دست خود را پشت دست دیگر خود قرار دهید یا در حالی که اطراف تان را نگاه می کنید، در جلو خود در ارتفاع کمر یک دست تان را در دست دیگر بگذارید و اجازه دهید دستان تان استراحت کنند.

  • وارد شدن

نحوه ی حرکت شما بیانگر دیدگاهی است که از خود دارید و اینکه انتظار دارید چگونه با شما برخورد شود. وقتی از شما دعوت کردند به اتاق مصاحبه وارد شوید، این کار را با تمرکز و انرژی انجام دهید. اگر می خواهید صادق و خوش بین و مثبت به نظر برسید، با اعتماد به نفس و راحت و هدفمند حرکت کنید. هرچه در دست دارید بر زمین بگذارید، با مصاحبه گر دست بدهید و بنشینید. با این کار نشان می دهید با ورود به قلمرو فرد دیگر احساس راحتی می کنید.

وقتی وارد دفتر کسی می شوید، هدفمند راه بروید. یک درنگ کوچک که موجب می شود کمی این پا و آن پا کنید، شما را نامطمئن به خود نشان می دهد. برای نشان دادن تصویری قدرتمند، چابک باشید و قدم های متوسطی بردارید.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن