زبان بدن: جانشین کردن انرژی

زبان بدن: جانشین کردن انرژی
مجموع 5 از 1 رای

زبان بدن

زبان بدن : جانشین کردن انرژی

اگر در حالیکه با انگشتان تان ضربه می زنید، لاله ی گوش خود را می کشید یا صورت خود را لمس می کنید یا بی جهت سرتان را می خارانید، بدانید که در حال تجربه ی فعالیت های جانشینی هستید. تشخیص فعالیت های جانشینی آسان است، زیرا حرکاتی کوچک و نامربوط اند که آنها را هنگام آشفتگی یا سرخوردگی انجام می دهید.

افرادی که سرخوردگی یا تضاد درونی دارند، اغلب نیازمندند کاری انجام دهند. اگر در حال تلاش در جهت یافتن حرکتی مناسب برای پرداختن به منشا ناراحتی باشند، این خلا را با حرکاتی بی معنا پر می کنند تا خود را سرگرم نگه دارند.

ضربه زدن با انگشتان براس احساس آرامش

اگر در جلسه ای حضور دارید و کسی با انگشتانش روی میز ضربه می زند، به او دقت کنید. این فرد دارد چیزی به شما می گوید. این ضربه زنِ خسته یا سرخورده یا عصبی صبرش تمام شده است.

استفان در یک شرکت حقوقی بین المللی کار می کند. او اخیرا دریافت که همکاران به دلیل ضربه زدن های دائمش با انگشتان در جلسات، اسم او را “ضربه زدن” گذاشته اند. استفان وضعیت روحی خود را با سرعت ضربه های انگشتانش نشان می دهد. وقتی خسته است با چهار انگشت دست راست، به سرعت و پشت سر هم ضربه می زند. هنگام تفکر و بررسی یک پیشنهاد، آرام با انگشت وسط شروع به نواختن می کند و وقتی آماده ی نتیجه گیری از جلسه است، با بند انگشتانش روی میز می زند. بدون گفتن کلمه ای همکارانش می دانند استفان به چه فکر می کند.

با چیزی ور رفتن برای ایجاد آرامش

دفعه ی بعدی که عصبی شدید، به اعمال خود دقت کنید. به احتمال زیاد با چیزی بازی می کنید. ممکن است صدای جیرینگ جیرینگ کلیدهای تان را درآورید، انگشتری را دور انگشت خود بچرخانید یا لباس های خود را مرتب کنید. شاید هم خود را لمس کنید مثلا با ناخن های تان بازی کنید، لاله ی گوش تان را یکشید، گونه ی خود را بمالید یا انگشتان تان را لای موهای تان فرو کنید. هدف از این کارها تسکین هر نوع اضطرابی است که در خود حس می کنید.

وقتی افراد مضطرب اند، انرژی اضافی خود را بعنوان راهی برای ایجاد آرامش موقت روی خود متمرکز می کنند. گاهی این حرکات را “سازگار کننده” یا “تطبیقی” می نامند؛ زیرا به شما کمک می کنند تا با تنش درونی خود سازگار شوید.

رفتاریهای تطبیقی به طور عمده روی سر و صورت متمرکز می شود. وقتی احساس ناراحتی می کنید، ناخودآگاه روی صورت تان دست می کشید، انگشتان تان را روی لب ها حرکت می دهید یا پشت گردن تان را می مالید. این حرکت یادآور نوازش های مادرتان است که هنگام کودکی برای آرام کردن شما انجام می داد.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن