زبان بدن: انتقال نگرش در حرکت دست دادن

زبان بدن: انتقال نگرش در حرکت دست دادن
مجموع 5 از 4 رای

زبان بدن

زبان بدن : انتقال نگرش در حرکت دست دادن

در زبان بدن دست دادنِ افراد انوع مختلف دارد. گاهی افراد طوری دست می دهند که گویی آتیلا یا چنگیز مغول هستند و می خواهند شما را سر جای خود بنشانند. برخی دیگر هم بی اعتنا و منفعل باقی می مانند و به زور نوک انگشتان شان را لمس می کنید. از طرف دیگر، بعضی ها با دستی سرد و نمناک دست می دهند که یادآور یک ماهی خال خالی خیس است.

شیوه های دست دادن افراد بیانگر مسائل زیادی درباره ی آنها و نگرش و احساسات شان به فردی است که باو او دست می دهند. استاد دانشگاه آلاباما، پرفسور ویلیام چاپلین و دانشجویانش رابطه ی بین شخصیت و سبک دست دادن را بررسی کردند. آنها متوجه شدند که افراد برونگرا تمایل دارند محکم دست بدهند، در حالیکه افراد خجالتی و عصبی اینطور نیستند. همچنین متوجه شدند زنانی که نسبت به تجارب جدید دید بازی دارند، محکم دست می دهند.

استخوان خرد کن

قبل از آنکه فرصت کنید دست خود را در جیب تان پنهان کنید، استخوان خردکن از راه می رسد و بندبند انگشتان تان را به استخوان آسیاب شده تبدیل می کند. افرادی که این حرکت را انجام می دهند، ظاهرا برای جبران نالایقی خود نگرشی بیش از اندازه تهاجمی دارند. در هنگام دست دادن از استخوان خرد کن دوری کنید؛ زیرا برای مقابله با او کار زیادی نمی توانید انجام دهید.

برای جلوگیری از دست دادنِ احتمالا دردناک، نباید در محیط کار در دست راست انگشتر کنید.

اگر خیال می کنید دست تان را عمدا بیش از حد فشار داده اند، بگویید: “وای! خیلی محکم بود واقعا درد گرفت!” با این کار به فرد می فهمانید حقه ی او را فهمیده اید. این کار اگر در حضور دیگران انجام شود، تاثیر بیشتری دارد. بعید است او دوباره این ترفند را  بکار بگیرد.

جورج فاقد مهارت اجتماعی است و نمی داند موقع دست دادن چقدر به دست طرف مقابل فشار می آورد. او ناخودآگاه برای جبران ناتوانی اجتماعی اش، با فشار بیشتری دست می دهد. او آنچنان محکم دست آنها را می فشارد که تعجبی ندارد پس از دست دادن با او در حالیکه انگشت شان با فشار انگشتر قرمز شده است، از دست او فرار می کنند. یکی از دوستان جورج با خود گفت: “مانده ام که اینطور دست می دهد اگر بخواهد کسی را بغل کند، چه اتفاقی می افتد؟”

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن