ردیابی های نادیده گرفتن

ردیابی های نادیده گرفتن
مجموع 5 از 2 رای

ردیابی های نادیده گرفتن
ردیابی های نادیده گرفتن

میدانید نادیده گرفتن که به خودی خود قابل مشاهده نیست، می تواند به وسیله چهار نوع رفتار نافعال و بی تفاوت شخص نشان داده شود. افزون بر این راههای دیگری هم برای ردیابی نادیده گرفتن وجود دارد.

رفتارهای سوق دهنده همیشه دلالت بر وجود نادیده گرفتن دارند. به یاد داشته باشید که من هرگاه سوق دهنده ای را نشان میدهم، در درون خود این باور پیش نویسی را بازنوازی می کنم: «من فقط در صوتی خوب هستم که سختکوش باشم، دیگران را خشنود کنم. … و غیره.

“واقعیت این است که من خوب هستم چه از این پیامهای سوق دهنده پیروی کنم یا نه.”

خانواده شیف اختلالات خاصی در تفکر و اندیشه را به عنوان نشانه هایی از نادیده گرفتن مشخص کرده اند. یکی از اینها جزئی پردازی است. وقتی که از شخصی که این اختلال را دارد سئوال ساده ای بپرسید او نطق مفصلی را به همراه جزئیات خیلی ریز برایتان ادا می کند. کلی گویی بیش از حد هم نقطه مقابل این وضعیت است که در آن شخص نظرات خود را در قالب عباراتی جامع و کلی بیان می کند. «خوب، مشکل من بسیار بزرگ است. مردم به دنبال من هستند. همه چیز بر سرم خراب می شود.»

نشانه های کلامی

یکی از مهارتهای تحلیل رفتار متقابل این است که با گوش دادن به کلماتی که افراد ادا می کنند، نادیده گرفتن را شناسایی کنیم. از نظر تئوری آنچه را می خواهیم بشنویم خیلی واضح و آشکار است. می دانیم که شخص سخنگو هرگاه چیزی میگوید که در آن اطلاعاتی در مورد واقعیت نادیده گرفته و یا انکار می شود، در حال نادیده گرفتن است، ولی موقع عمل که می رسد مشکل اینجاست که گفتگوهای روزمره پر از نادیده گرفتن هاست، یعنی آنقدر که دیگر حساسیت خود را نسبت به آنها از دست می دهیم. لازم است که ما مهارت گوش دادن را دوباره بیاموزیم یعنی آنچه را که واقعا گفته می شود گوش دهیم و آنرا در مقایسه با واقعیت بسنجیم.

برای مثال، وقتی کسی می گوید «من نمی توانم…» به احتمال خیلی زیاد او دارد نادیده می گیرد. آزمایش اینطور است که از خود بپرسید: آیا او می تواند، چه در حال حاضر و یا در زمانی دیگر؟

«من سعی می کنم که …» معمولا نادیده گرفتن است. زیرا معنای واقعی آن معمولا این است «من سعی می کنم، ولی این کار را نخواهم کرد.» این در همه کلمات دیگری که نشان دهنده سوق دهنده ها هستند نیز صدق می کند. نادیده گرفتن های «قوی باش» به طور خاصی بسیار معمول هستند.

  • «چیزی که می گویی حوصله مرا سر می برد.»
  • «این مشکل مرا از پا در آورده است.»
  • «همین الان فکری به ذهنم خطور کرد.»

گاهی اوقات نیز نادیده گرفتن با بیان نکردن قسمتی از یک جمله نمود می یابد. برای مثال، یک عضو گروه تحلیل رفتار متقابل ممکن است به دیگر اعضای گروه نگاه کند و بیان دارد که: «من می خواهم مرا در آغوش بگیرید.» او مشخص نمی کند که این را از چه کسی می خواهد و اطلاعات مربوط به حل مسئله خود را حذف می کند . یعنی اینکه چیزی را که می خواهد چگونه بگیرد . بنابراین تقاضای او نادیده گرفتن را به همراه دارد.

منبع: (تحلیل رفتار متقابل، یان استورات/ون جونز)

ادامه ی مقالات تحلیل رفتار متقابل را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن