راه بندها را از میان بردارید

راه بندها را از میان بردارید
مجموع 5 از 4 رای

مشکلات

راه بندها را از میان بردارید

فکر می کنید اشخاص قبل از اینکه تسلیم شوند و دست بردارند چند بار برای رسیدن به هدف شان تلاش می کنند؟ جواب این است کمتر از یک بار. اغلب اشخاص هنوز شروع نکرده تسلیم می شوند و دلیل تسلیم شدن شان این است که بلافاصله راه بندها، مسائل و مشکلات فراوان پیش روی آنها سبز می شود.

واقعیت این است که موفق ها در مقایسه با ناموفق ها بیشتر شکست می خورند. موفق ها راه های بیشتری را امتحان می کنند، به زمین می خورند، دوباره بلند می شوند و از نو امتحان می کنند تا اینکه سرانجام برنده شوند.

شکست موقتی همیشه مقدم بر موفقیت است

باید انتظار داشته باشید قبل از آنکه موفق شوید و به هدف تان برسید بارها شکست بخورید. باید به شکست و ناکامی موقتی بعنوان بخشی از بهایی که در مسیر موفقیت می پردازید حساب کنید. به گفته ی هنری فورد: “شکست صرفا فرصت مناسبی است تا بهتر از قبل شروع کنیم.”

پس از آنکه درباره ی هدف خود تصمیم گرفتید، از خود بپرسید: چرا قبلا به این موقعیت نرسیدم؟ چه عاملی موفقیت شما را سد کرده است؟ چرا تا کنون به هدف خود نرسیده اید؟

تمامی موانع بر سر راه خود و هدف تان را شناسایی کنید. تمامی جزئیاتی را که به نظرتان می رسد ممکن است مانع از رسیدن شما به هدف تان شود، یادداشت کنید.

به راه حل ها فکر کنید

به خاطر داشته باشید: “به هرچه در اغلب مواقع به آن فکر کنید، همان می شوید.” در زمینه مسائل و مشکلات، موفق ها شیوه ی خاصی دارند که ما آن را “جهت راه حل” می نامیم.

موفق ها در اغلب مواقع به راه حل ها فکر می کنند. اما ناموفق ها در اغلب مواقع به مسائل و مشکلات می پردازند. اشخاص راه حل گرا پیوسته مترصد دستیابی به راه حل هایی می شوند که مانع را دور بزنند، از روی آن پرش کنند و یا آن را از سر راه بردارند.

اما مسئله نگرها پیوسته به مسائل و مشکلات فکر می کنند، اینکه چه کسی این مشکلات را سبب گردید، اینکه تا چه اندازه ناخشنود و عصبانی هستند، چقدر بخت بد داشته اند که این حادثه برای شان اتفاق افتاده است. اشخاص راه حل گرا، از سوی دیگر، سوال طرح می کنند: چگونه می توانیم این مسئله را حل کنید؟ و بعد اقدامی صورت می دهند تا مشکل را از میان بردارند.

میان خود و آنچه می خواهید به آن دست پیدا کنید همیشه به مسائل و مشکلاتی بر می خورید. به همین دلیل است که در مواقعی موفقیت را توانایی حل مسئله تعریف می کنند. رهبری شخصی توانایی حل مسائل است. موثر و اثربخش بودن هم به همین معناست. تمامی مردان و زنانی که کار مهمی صورت می دهند کسانی هستند که توانایی حل مسئله را در خود ایجاد کرده اند.

(منبع: هدف، برایان تریسی)

ادامه ی مقالات هدف را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن