دینامیت موفقیت : شخصیت خود را شکل دهید

دینامیت موفقیت : شخصیت خود را شکل دهید
مجموع 5 از 2 رای

شخصیت خود را شکل دهید

دینامیت موفقیت : شخصیت خود را شکل دهید

«شخصیت، یاد دادنی نیست، بلکه شکل گرفتنی و اکتسابی است.» این، سخن «آرتور برگر»، رئیس سازمان کودکان بی سرپرست بوستون است.

معنی اکتساب به شرح زیر است :

تأثیر گرفتن از محیط (اغلب از رهگذر واکنش سطح نیمه هوشیار ذهن می آید)

به دست آوردن و حفظ کردن (کار سطح هوشیار ذهن است) 

یک راه مؤثر برای شکل گیری شخصیت شما و فرزندانتان این است که در محیطی قرار بگیرید که افکار، انگیزه ها و عادات مطلوب را در شما افزایش دهد. اگر محیط انتخابی شما پس از گذشت مدتی چندان تأثیرگذار نبود، تغییرات و جایگزین هایی برای آن بیابید. اما از طریق آموزش نیز می توان به افراد شخصیت داد. اگر والدین، زمان بیشتری را برای آموزش این مهم به فرزندانشان صرف کنند، آن ها نیز این مسأله را می آموزند و قطعا آن را برای رسیدن به موفقیت، ضروری می دانند.

چه عواملی، فرد را به یک شخص بزهکار در جامعه تبدیل می کند؟

«ای. ای. بائر هیستر»، رئیس سابق مؤسسه ای آموزشی در شهر «چینو» در ایالت کالیفرنیا در یک سخنرانی گفت: کودکان ما برای تشخیص دادن خوب از بد، نیازمند راهنمایی هستند که این مهم در خانه میسر می شود. هنگامی که از بزهکاری اطفال سخن می گوییم، راهکارهایی را نیز باید ارائه دهیم و به آن ها متعهد باشیم.

امروزه در آمریکا شرایط بزهکاری والدین نیز فراهم شده است و آن ها از انجام وظایف و مسئولیت های شان سر باز می زنند. «جی. ادگار هوور» می گوید:

«همه با استعداد داشتن شخصیتی مطلوب به دنیا می آیند.»

می توان کتاب های متعددی در باره جنایت مطالعه کرد. اما جنایت عملا ناشی از فقدان احساس مسئولیت اخلاقی در قبال دیگران است و دلیل فقدان حس مسئولیت اخلاقی در افراد، فقدان احساس گناه است که نهایتا منجر به عدم شکل گیری شخصیتی مطلوب در آن ها می شود، زیرا وجدان تیره آن ها هدایتشان نمی کند و به خاطر شخصیت ناقص والدین، کودکانشان نمی توانند یاد بگیرند که شخصیتی مناسب داشته باشند. 

“نتیجه گیری : والدین باید آموزش ببینند تا بتوانند به کودکانشان در هنگام تربیت، آموزش های درستی بدهند. والدین باید به کودکان آموزش بدهند تا درست و غلط را از هم تشخیص بدهند و این طور در ذهنشان جا نیفتد که به طور مثال دزدی کار بدی نیست. آن ها باید بتوانند کار درست و اشتباه را از هم تمییز دهند و وجدانشان بیدار باشد تا هنگامی که نیاز به تصمیم گیری دارند بتوانند، کار درست را انتخاب دهند و اگر احیانا کار اشتباهی هم انجام دادند، سریع متوجه شده و احساس گناه کنند و به سرعت در جهت اصلاح خودشان قدم بردارند.”

منبع: (دینامیت موفقیت، ناپلئون هیل/کلمنت استون)

ادامه ی مقالات دینامیت موفقیت را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن