دینامیت موفقیت : آیا دنیا با شما منصف نیست؟

دینامیت موفقیت : آیا دنیا با شما منصف نیست؟
مجموع 5 از 3 رای

آیا دنیا با شما منصف نیست؟

دینامیت موفقیت : آیا دنیا با شما منصف نیست؟

دانشجویانی که در دوره های «نگرش ذهنی مثبت؛ علم موفقیت» شرکت کرده اند، اغلب خودشان را یک فرد شکست خورده می دانند. اولین سؤالاتی که در لحظه ورود چنین افرادی به کلاس از آنها پرسیده می شود، این است: «چرا؟ چرا در این کلاس شرکت کردی؟ چرا آن موفقیتی را که می خواستی، به دست نیاوردی؟» و دلایلی که آنها به ما می دهند، غمناک و پر از عوامل شکست است.

مثلا: «تحصیلات من فقط در سطح ابتدایی است.» در کل، تمام این افراد می گویند که دنیا با آنها برخوردی غیرمنصفانه داشته است. آنها برای شکست خود، دنیا و آنچه را بیرون از وجود خودشان است، سرزنش می کنند. آنها محیط پیرامون و عوامل وراثتی را مقصر می دانند. دلیل اینکه شکست خورده اند این است : آنها نگرش ذهنی منفی دارند و مسلما با این نگرش به شکست رسیده اند.

موضوع مهم و کلیدی این است که همین نگرش ذهنی منفی است که آنها را در سطوح پایین نگاه داشته است، نه عوامل ناخوشایند بیرونی. اگر آنها به این موضوع برسند، قطعا راز پیشرفت کردن را دریافته اند.

درسی از یک کودک

در اینجا داستان جالب و کوچکی را در مورد یک کشیش ذکر می کنیم. این کشیش، صبح روز شنبه، در حال آماده کردن خود برای مراسم خطابه و وعظ بود. همسرش برای خرید بیرون رفته بود. هوا بارانی بود و پسر کوچک او هم از بی کاری، کسل و بی حوصله شده بود. کشیش، یک مجله قدیمی را برداشت و حین ورق زدن آن، به یک صفحه رنگارنگ رسید که نقشه جهان بود. آن صفحه را کند، آن را تا و به قطعات ریزی تقسیم کرد. سپس تکه های کاغذ را کف اتاق پخش کرد و گفت: «جانی! اگر بتوانی قطعات را درست کنار هم بگذاری، به تو ۲۵ سنت می دهم.»

کشیش فکر می کرد این کار، تمام صبح، وقت پسر را می گیرد. اما بعد از ۱۰ دقیقه، کسی در اتاق مطالعه او را  صدا زد. پسرش بود؛ به همراه پازل کامل شده. کشیش از سرعت عمل پسرش در تکمیل پازل واقعا تعجب کرده بود.

پرسید: پسرم! چطور توانستی به این سرعت تمامش کنی؟ جانی گفت: خیلی آسان بود. چون سمت دیگر کاغذ، تصویری از یک انسان بود. من فقط یک تکه کاغذ در بالای آن گذاشتم و تصویر انسان را کامل کردم. بعد یک تکه کاغذ هم در پایین آن قرار دادم و آن را برگرداندم. متوجه شدم که با درست شدن انسان، دنیا هم درست می شود. کشیش خندید و ۲۵ سنتی را به پسرش داد و گفت: تو موضوع خطابه من را هم تعیین کردی:

«اگر انسان درست شود، دنیا هم درستمی شود.»

درس بزرگی می توان از این عقیده آموخت. اگر از دنیا ناراحت هستید و می خواهید تغییرش دهید، بهترین نقطه شروع، خودتان هستید: «اگر شما درست شوید، دنیا هم درست می شود.»

این همان چیزی است که نگرش ذهنی مثبت همیشه با آن سر و کار دارد. وقتی نگرش ذهنی مثبت داشته باشید، مشکلات هم در مقابل شما به زانو در خواهند آمد.

منبع: (دینامیت موفقیت، ناپلئون هیل/کلمنت استون)

ادامه ی مقالات دینامیت موفقیت را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن